Свобода слова для українців залишається непорушною цінністю – соцопитування
66,3% опитаних стверджують, що свобода слова є безумовною цінністю і її потрібно зберегти, 15,2% припускають встановлення контролю над ЗМІ та цензури, 18,5% не визначилися з відповіддю.
Опитування проводили 20 вересня серед 1 тис. респондентів методом самостійного заповнення анкет у мобільному застосунку, результати компанія оприлюднила на своєму сайті. У дослідженні брали участь громадяни віком від 18 до 60 років, які живуть у містах із населенням понад 50 тис. людей.
Контекст:
Верховна Рада ухвалила проєкт закону про деолігархізацію в першому читанні на позачерговому засіданні 1 липня. За проголосувало 275 нардепів за мінімально необхідних 226 голосів. Партія "Слуга народу" анонсувала не менше як сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.
Згідно із проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (провідне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.
2 вересня уповноважена Верховної Ради із прав людини Людмила Денісова звернулася до спікера з офіційним листом щодо законопроєкту, вона заявила, що документ суперечить Конституції.
"Результати здійсненого нами аналізу положень законопроєкту викликають занепокоєння, оскільки дають змогу зробити висновок, що його норми не відповідають Конституції України, а їх реалізація призведе до порушень прав і свобод людини та громадянина", – ідеться в листі.
Серед таких норм омбудсменка виокремила наділення президента і РНБО не передбаченими Конституцією України повноваженнями, обмеження прав людини залежно від майнового стану і опосередковане введення цензури у ЗМІ.
Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) взяла до розгляду звернення спікера Верховної Ради України Дмитра Разумкова із проханням оцінити законопроєкт про олігархів.