Таліби хотіли конфіскувати український літак, який мав евакуювати 96 осіб з Афганістану – ЗМІ

96 осіб прибули в Україну ввечері 23 вересня
Фото: president.gov.ua
Українським військовим із Головного управління розвідки  знадобився тиждень на евакуацію 96 осіб з Афганістану. Таліби відмовлялися звільнити людей, яких українці сподівалися евакуювати, неодноразово змінюючи умови угоди про евакуацію і погрожуючи конфіскувати літак. Про це 24 вересня повідомило видання The New York Times.

Уранці 16 вересня розвідники готувалися до вильоту в Кабул, звідки мали евакуювати майже 100 осіб – українців та афганців, які перебували у зоні ризику. Військові здійснювали такі рятувальні місії з моменту захоплення столиці Афганістану талібами, однак ця була першою, відтоді як американські війська покинули країну.

Українські розвідники зіткнулися з проблемами із самого початку операції. Щойно літак приземлився в Кабулі, офіційні особи "Талібану" заявили, що не допустять евакуйованих на борт без письмового звернення українського уряду в "Ісламський Емірат Афганістан".

Українська сторона відмовлялася це робити, оскільки це могло бути витлумачено як акт визнання уряду "Талібану".

Зрештою літак повернувся у Київ, а 19 вересня полетів назад до Кабула. Там він простояв, поки команда на землі та офіційні особи в Україні вели переговори з мінливим складом талібів, кожен із яких стверджував, що є відповідальною за евакуацію особою.

Один з українців, які брали участь в операції, каже, що найбільша складність полягала у браку ієрархічної влади з боку талібів. Через це, за його словами, на вирішення кожної проблеми потрібно було дуже багато часу.

Наприклад, Україна склала список імен для евакуації, в якому кожну сім'ю було виділено іншим кольором. "Талібан" відмовився прийняти його, несподівано висунувши вимогу, щоб роздруківка була чорно-білою.

Увесь тиждень, який українська сторона намагалася домовитися з талібами, люди зі списку на евакуацію щодня прибували в аеропорт, сподіваючись сісти на рейс і чекаючи в аеропорту до 12 годин. Щойно вони діставалися до виходу, щоб сісти на літак із  талонами в руках, їм говорили, що рейс не вилітає.

Один з евакуйованих на умовах анонімності розповів, що офіційні особи "Талібану" двічі телефонували і погрожували йому. Він змінював своє місце що 24 години з міркувань безпеки і боявся, що його впізнають щоразу, коли вирушав в аеропорт.

Українські офіцери заявили, що рятувальна місія майже зірвалася ввечері 22 вересня, коли співробітники афганської служби безпеки в аеропорту заявили, що літак має вилетіти за 30 хвилин без евакуйованих, інакше його конфіскують.

Подробиць розв'язання цієї ситуації українські військові не повідомили, але послалися на допомогу Туреччини, Пакистану і Катару, а також посла в Україні від попереднього афганського уряду Валі Монавара.

Увечері 23 вересня літак з евакуйованими приземлився в Києві. Українці евакуювали 96 афганців, зокрема групу студентів з університету, який спонсорує Ватикан, і трирічного хлопчика, пораненого внаслідок теракту, здійсненого минулого місяця біля воріт кабульського аеропорту.

Контекст:

Евакуація з Афганістану стартувала через погіршення ситуації з безпекою у цій країні на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

Кілька країн (серед яких США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.

Глава Офісу президента Андрій Єрмак говорив 28 серпня, що всіх українських громадян, які заявили про бажання покинути Афганістан, евакуювали, але 30 серпня ЗМІ повідомили, що приблизно 100 осіб із дозволом на проживання в Україні чекають на евакуацію. 1 вересня глава МЗС України Дмитро Кулеба говорив, що майже 200 осіб просять Україну евакуювати їх з Афганістану, і зазначив, що ця кількість постійно змінюється.

У Державну міграційну службу України із заявою про визнання біженцем звернулося 370 громадян Афганістану. Жоден із них станом на 9 вересня цього статусу ще не набув, повідомили у МВС.

Україна організувала шість евакуаційних рейсів із Кабула. Усього з Афганістану в Україну станом на 23 вересня, за даними МЗС, евакуювали понад 650 громадян.

23 вересня в Україну прибув ще один борт із 96 евакуйованими з Кабула. 30 із них – українці і члени їхніх сімей, дев'ять осіб із правом на постійне проживання в Україні, 18 осіб за запитом Ватикану і двоє людей за запитом Канади.