Ткаченко: Кабмін заніс станцію "Дуга" в Чорнобильській зоні до списку пам'яток – це крок до занесення Чорнобиля до списку ЮНЕСКО
"На жаль, із часом об'єкти, що знаходяться в Чорнобильській зоні, поступово руйнуються. Якщо не вживати жодних заходів, зона з роками буде спустошуватися", – написав він.
За словами Ткаченка, зараз у його відомстві працюють над визначенням інших об'єктів, які теж потрібно занести в реєстр нерухомих пам'яток. Він також зазначив, що занесення "Дуги" до реєстру збільшить шанси Чорнобильської зони потрапити до списку ЮНЕСКО.
Про бажання занести окремі об'єкти Чорнобильської зони відчуження до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Ткаченко заявив у листопаді 2020 року. У коментарі Reuters, опублікованому сьогодні, Ткаченко повідомив про бажання зробити об'єктом захисту ООН усю 30-кілометрову територію навколо закинутої атомної електростанції.
Він пояснив, що перед поданням заявки в ООН об'єкти, що перебувають під захистом ЮНЕСКО, потрібно занести до списку національної культурної та історичної спадщини, як це щойно зробили з "Дугою".
Міністр підкреслив, що Чорнобиль – унікальне місце, яке становить інтерес для всього людства, а важливість Чорнобильської зони для історії, пам'яті і прав людини простягається далеко за межі України.
Контекст:
"Дуга" – радянська загоризонтна радіолокаційна станція для системи раннього виявлення пусків міжконтинентальних балістичних ракет. Її вважають єдиною збереженою станцією такого типу, аналогічні установки біля Миколаєва і поруч із Комсомольськом-на-Амурі демонтували.
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року стала однією з найбільших промислових ядерних катастроф в історії. За міжнародною шкалою ядерних подій, ухваленою 1988 року, аварія на ЧАЕС – одна із двох, яку оцінили за максимальним, сьомим, рівнем небезпеки. Порівнянна з нею за масштабами тільки катастрофа на японській АЕС "Фукусіма-1" 2011 року.
Документи держархіву СБУ про аварію в Чорнобилі занесли до реєстру ЮНЕСКО в червні 2018 року.
10 липня 2019 року президент Володимир Зеленський підписав указ "Про деякі питання розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи". Документ, зокрема, передбачає розроблення стратегії розвитку Чорнобильської зони як туристичного об'єкта.
У грудні 2020 року Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник додали до оновленої бази природоохоронних територій світу.