Ткаченко сподівається, що представники УПЦ МП "прийдуть до тями"

Ткаченко сказав, що діалог з УПЦ МП не складається, "незважаючи на всі спроби"
Фото: Tkachenko.UA / Telegram
Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко сподівається, що комісія з питань приймання-передання майна національного заповідника "Києво-Печерська лавра" зможе розпочати свою роботу. Про це він заявив в ефірі "Радіо Свобода" ввечері 30 березня.

30 березня комісія не змогла потрапити на територію заповідника. Журналістка запитала, що буде, якщо сьогодні її знову не пускатимуть (так і сталося).

"Ну, подивимося. Вони ж сподівалися на якесь рішення суду. Сьогодні суд вирішив відмовити їм у тому, щоб у якості застави скасувати або призупинити наше рішення. Тому ми абсолютно легально діємо. Я сподіваюся, що представники УПЦ МП прийдуть до тями", – відповів він.

У разі повторної перешкоди роботі комісії, за словами Ткаченка, міністерство звернеться до суду.

Міністр також зазначив, що не здивований учорашньою поведінкою представників УПЦ МП.

"Я, звичайно, розраховував, що розум візьме гору, і не втрачаю цієї надії, тим більше, що ми знаємо з попередніх заяв митрополита Павла, що його заяви дуже часто розходяться з ділом", – додав він.

Ткаченко, відповідаючи на запитання журналістки, сказав, що діалог з УПЦ МП не складається, "незважаючи на всі спроби". Представники конфесії відмовляються від діалогу, замість діалогу допомагають агресору і займаються колабораційною діяльністю, додав він.

За його словами, у такому разі держава має право застосовувати "важелі впливу".

Ткаченко також розповів, що "всі сконцентрувалися на Лаврі", але в Україні є інші об'єкти, які були в користуванні УПЦ МП і які церква зараз не хоче покидати, попри закінчення строків оренди. Міністерство в таких випадках звертається до суду, щоб зобов'язати їх покинути будівлі, які є у власності держави, зазначив він.

Контекст:

79 споруд у Києво-Печерській лаврі з 2013 року за розпорядженням Кабміну були в безоплатному користуванні в чоловічого монастиря УПЦ МП – частини Російської православної церкви, яка офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".

10 березня 2023 року Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" повідомив, що з 29 березня розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території заповідника. Попередження стосується будівель нижньої Лаври, де розташований чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але договір про їхню оренду закінчився 31 грудня 2022 року і його не продовжили. Ці два храми з 5 січня повернули в управління державі.

У відповідь пресслужба УПЦ МП назвала надіслане заповідником попередження "черговим ультиматумом", а митрополит Павло (Лебідь), який раніше був намісником Лаври, заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври до рішення суду.

30 березня на території Лаври мала розпочати роботу державна комісія з питань приймання-передавання майна державній установі. До цього ченці мали звільнити приміщення. Проте священнослужителі не пустили комісії.

Того ж дня Кабмін України ухвалив рішення, згідно з якими управління майном Києво-Печерської лаври передали державі.