Труханов заявив, що в Одесі досліджуватимуть масове поховання жертв репресій, доки не відновлять справедливості photo icon

Геннадій Труханов (праворуч): Якщо за стільки років ми зможемо поховати останки по-звірячому вбитих людей і, можливо, навіть знайти родичів, ми обов'язково робитимемо це
Фото: пресслужба Одеської міськради

В Одесі, в районі шостого кілометра Овідіопольської дороги вчені завершили перший етап дослідження місця масового поховання жертв політичних репресій, пише Odessit.ua. У могильнику може бути поховано від від 5 тис. до 20 тис. репресованих і розстріляних у сталінські часи людей.

За даними мерії, дослідники встигли вивчити 4,76 га, місце визначили за документами Міністерства культури України. На цій площі виявлено 29 поховань, але поки назвати точної кількості жертв сталінських репресій неможливо.

Перший етап роботи завершено,але місцевість вивчатимуть і далі, заявив під час візиту на об'єкт мер Одеси Геннадій Труханов.

"Наступний етап – отримання необхідних документів на ексгумацію останків, їх перепоховання, а також – на проведення майбутнього дослідження ділянки, яка розташована на території колишньої військової частини, сьогодні це приватна територія, – повідомив міський голова. – Ми використовуватимемо будь-який шанс відновити справедливість. Якщо за стільки років ми зможемо поховати останки по-звірячому вбитих людей і, можливо, навіть знайти родичів, ми обов'язково робитимемо це. Коли тоталітарний режим втратив відчуття міри в досягненні своїх цілей і знищував своїх громадян, це має бути уроком, із якого потрібно зробити висновки. Замовчувати це неприпустимо".

Тепер учені проведуть геодезичну зйомку, складуть схему з геодезичними прив'язками всіх 29 об'єктів і законсервують об'єкт до весни, коли можна буде продовжити роботи, розповіла історикиня Тетяна Самойлова.

"Усі кісткові останки розстріляних людей було залишено там само в ямах, щоб можна було їх проаналізувати під час повної ексгумації. Ями засипали тією самою землею, яку зняли раніше. Також обов'язково встановлено репери. Далі – великий етап дослідження як речового матеріалу, так і кісткових останків", – повідомила вона.

Учені знайшли під час розкопок артефакти й особисті речі жертв терору: взуття репресованих, особисті речі від гребінців до зубних щіток, ґудзики від верхнього одягу і нижньої білизни, монети, датовані 30-ми роками ХХ століття. Історики повідомили, що на одному з артефактів було виявлено ініціали, зараз вони вивчають архіви, щоб установити особу власника.

Контекст:

Архівні роботи розпочали у квітні цього року. Члени виконкому Одеської міськради підтримали проведення перепоховання і на ділянці розпочали підготовчі роботи.

У серпні фахівці розповіли про знайдені 29 могильників.

2015 року Верховна Рада України в межах пакету щодо декомунізації ухвалила закон "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років". Згідно із цим законом, усі документи, пов'язані з репресіями, Служба безпеки України передала до державного архіву Українського інституту національної пам'яті, ознайомитися з ними можуть усі охочі.

У спецслужбі зазначали, що у фондах галузевого державного архіву СБУ зберігали майже 180 тис. томів радянського періоду, а в архівах у регіонах – понад 730 тис. томів.