Центр Голокосту назвав 159 імен солдатів, які вбивали євреїв у Бабиному Яру

Гітлерівські війська використовували урочище Бабин Яр як місце масових розстрілів мирного населення
Фото: president.gov.ua
Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" 6 жовтня назвав імена 159 нацистських солдатів, які під час Другої світової війни вбивали євреїв у Бабиному Яру. Про це повідомила пресслужба центру у Facebook.

"Протягом усього цього часу, незважаючи на велику кількість свідчень, зібраних після війни, злочинці так і не були засуджені. Щоб встановити кожного, хто був причетний або брав безпосередню участь у розстрілах, Меморіальний центр Голокосту створив наукову робочу групу. Ми розпочали збір доказів і свідчень. І зараз, до 80-х роковин, представляємо першу частину розлогого дослідження щодо тих, хто вбивав українських євреїв 29-го та 30 вересня 1941 року", – зазначили в релізі.

Дослідники з'ясували, що серед тих, хто брав участь у розправі над киянами, були люди з Німеччини та інших країн, які перебували під нацистським контролем.

"Їм було від 20 до 60 років. Деякі були освіченими, інші – ні. Серед них були інженери та вчителі, водії та продавці. Деякі були одружені. Переважна більшість після війни повернулася до нормального життя. Солдати, які здійснили страшну розправу, дали свідчення на суді й були визнані невинними, за винятком небагатьох командирів і рядових", – уточнили в меморіальному центрі.

Список опубліковано на сайті центру Голокосту. Одним із солдатів був чех Віктор Трілл, який народився 1905 року.

"У 1939 році його рідне місто було окуповане вермахтом. Незабаром після цього він був запрошений на розмову в гестапо й почав працювати на них. У 1941 році, на початку операції "Барбаросса", він був зарахований до зондеркоманди 4a, якою командував [штандартенфюрер СС Пауль] Блобель. Це був підрозділ айнзацгрупи С, яка діяла в Україні", – повідомив сайт меморіального центру.

Трілл брав участь у розстрілах у Бабиному Яру. Йому наказали знищити десятки людей на дні урочища.

"Віктор Трілл був одним із тих, кого судили в Дармштадті в 1967–1968 роках за участь у масових розстрілах у Бабиному Яру й інших злочинах, але він був виправданий, оскільки слідчим не вдалося довести базових мотивів його участі в убивствах", – зазначили у пресслужбі.

Контекст:

Під час Другої світової війни гітлерівські війська використовували урочище Бабин Яр у північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів мирного населення. 29 вересня 1941 року за наказом окупаційної адміністрації все єврейське населення зобов'язали з'явитися до Бабиного Яру, де до 30 вересня розстріляли понад 33 тис. осіб. За різними оцінками, там було вбито від 70 тис. до 200 тис. людей.

Згодом створили Меморіальний центр "Бабин Яр". Його генеральний директор Макс Яковер зазначив у грудні 2020 року, що досі точно невідома кількість загиблих у Бабиному Яру.

У 2016 році в Україні майже одночасно стартували два проєкти: державний український проєкт меморіалізації Бабиного Яру й ініціатива російських бізнесменів єврейського походження, які готові вкласти у створення музею в Бабиному Яру $100 млн, повідомляло LB.ua.

22 червня 2020 року міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко заявив, що державний проєкт "Бабин Яр" введуть у дію 2021 року.