Центральну МСЕК у Києві буде ліквідовано вже до кінця тижня – МОЗ
Розташовану в Києві Центральну медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) закриють найближчими днями. Про це міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко заявив 23 жовтня на брифінгу в Києві, повідомляє "Укрінформ".
"До кінця цього тижня ми приймемо розпорядження Кабінету Міністрів України, яке ліквідує Центральну МСЕК", – сказав міністр.
За його словами, функції органу здійснюватимуть в одному з регіонів.
"Ми до цього готувалися, укріплюючи матеріально-технічну базу саме підпорядкованого інституту в місті Дніпро. Оскільки ми бачили, що Центральна МСЕК – це тільки була візуальна експертиза, потім люди направлялися на клінічні бази у Дніпро та Вінницю", – пояснив Ляшко.
Рішення про закриття системи МСЕК 22 жовтня ухвалила Рада національної безпеки і оборони України.
Контекст:
Про те, що в Україні з 1 січня 2025 року ліквідують усі медико-соціальні експертні комісії, Ляшко говорив ще у квітні 2023 року. За його словами, для заміни системи МСЕК сучасною системою реабілітації та адаптації необхідні зміни в 19 законах і 49 підзаконних актах.
Скандал навколо МСЕК спалахнув на початку жовтня 2024 року, коли затримали, а пізніше заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу. У неї під час обшуку виявили $6 млн. Крупу повідомили про підозру в незаконному збагаченні.
16 жовтня головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов опублікував матеріал про те, що 49 прокурорів Хмельницької області, зокрема керівник обласної прокуратури Олексій Олійник, оформили інвалідність. На його думку, до цього можуть бути причетними Крупа та її син Олександр Крупа, який очолював Пенсійний фонд у Хмельницькій області. Олійник у відповідь заявив, що з 225 прокурорів лише 48 мають інвалідність, "тому стверджувати, що вся прокуратура складається з осіб з інвалідністю, не є правильним". Після скандалу Олійника звільнили з посади "за власним бажанням", а Офіс генпрокурора розпочав службове розслідування, воно стосується не лише прокуратури Хмельницької області. 20 жовтня генпрокурор Андрій Костін повідомив, що в межах розслідування поки вдалося встановити, що 61 прокурор Хмельницької області має інвалідність, і закликав прокурорів, щодо яких є сумніви, добровільно пройти повторне обстеження, "поки це не зроблено в рамках кримінальних проваджень".
Пізніше журналісти та антикорупціонери з'ясували, що і в інших областях могли бути зловживання під час оформлення прокурорам інвалідності.
20 жовтня на проблему публічно звернув увагу президент України Володимир Зеленський. 21 жовтня з'явилася інформація, що МОЗ скасувало 74 висновки МСЕК про інвалідність військовозобов'язаних (загалом станом на цей момент опрацьовано 18 779 справ).
Зеленський заявляв, що на засіданні РНБО, присвяченому МСЕК, доповіді Ляшка та міністерки соціальної політики України Оксани Жолнович були "дуже непереконливими".
Після обговорення ситуації зі МСЕК генпрокурор Андрій Костін написав заяву про звільнення.