У Греції затримали ветерана АТО, якого засудили в Литві у справі про воєнні злочини 1991 року. МЗС України вимагає неупередженого розслідування

Радкевича затримали 14 вересня цього року
Фото: Olha Reshetylova / Facebook
У Греції під час перетину кордону затримали громадянина України, ветерана АТО Олександра Радкевича за запитом Литви. Про це у Facebook 21 жовтня написала  журналістка і волонтерка Ольга Решетилова.

Волонтерка пояснила, що українця затримали ще 14 вересня цього року, а в Литві його заочно засудили у "так званій справі 13 січня".

"У березні 2019 року Вільнюський окружний суд засудив 67 осіб за скоєння воєнних злочинів під час подій у січні 1991 року. Радянська влада, ввівши війська до Литви, силою намагалася повернути країну до складу СРСР", – пояснила ситуацію Решетилова.

Серед засуджених виявився і Радкевич, який на початку 1991 року служив у 107-й мотострілецькій дивізії Збройних сил СРСР. 11 січня цього самого року його призначили водієм-механіком танка, який був поряд із Будинком друку у Вільнюсі, розповіла журналістка.

За інформацією Решетилової, про вирок Радкевич не знав, хоча добровільно співпрацював зі слідством. У 2014 році його допитала українська прокуратура як свідка в межах міжнародної правової допомоги, яку Україна надавала Литві.

"Радкевича звинувачують у тяжких воєнних злочинах (вбивство, нелюдське поводження, використання заборонених методів ведення війни) фактично лише за те, що він був присутній у Вільнюсі у січні 1991 року як військовий радянської армії. Дії Радкевича не спричинили шкоди будь-якій людини, що чітко видно із самого вироку", – повідомила вона.

Правозахисниця стверджує, що 20 жовтня міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс підтвердив видання європейського ордера на арешт Радкевича і тепер просить Грецію видати громадянина України для відбування покарання.

У Литві рішення суду набуло законної чинності. Наданий Литвою адвокат Радкевича оскаржував вирок в апеляційному суді, але дістав відмову. Адвокати, залучені Українською Гельсінською спілкою з прав людини, розглядають можливість звернення до Європейського суду з прав людини, додала вона.

BNS із посиланням на документи від Міноборони України повідомило, що Радкевич брав участь в АТО у 2015–2016 роках.

За інформацією агентства, Радкевича засудили до чотирьох років позбавлення волі. Литва домагається його екстрадиції.

У Міністерстві закордонних справ України відреагували на ситуацію з Радкевичем. Речник МЗС Олег Ніколенко в коментарі "Інтерфакс-Україна" сказав, що Україна наполягає на об'єктивному і неупередженому розгляді справи затриманого в Греції ветерана АТО.

"25 жовтня заарештованого також мають відвідати українські консули. МЗС України задіяло й інші контакти з грецькою стороною, зокрема через правоохоронні органи та Офіс уповноваженого з прав людини", – пояснив він.

Консульство України в Салоніках займається справою Радкевича, з ним підтримують регулярний зв'язок, додав речник МЗС.

"Його забезпечили українськими та грецькими адвокатами, умови його тримання прийнятні. 22 жовтня адвокат планує приїхати в Афіни для захисту інтересів нашого громадянина під час розгляду прокуратурою Верховного суду Греції апеляційної скарги на рішення окружного прокурора регіону Фракія", – підсумував Ніколенко.

У МЗС України розраховують, що розгляд апеляції може тривати кілька місяців.

Контекст:

У ніч на 13 січня 1991 року радянські військовослужбовці та спецпідрозділи силових органів захопили Вільнюську телевежу і будівлю Литовського радіо. Це сталося за рік після того, як республіка оголосила про відновлення своєї незалежності від СРСР. У подіях у Вільнюсі загинуло 14 осіб, понад 1 тис. беззбройних людей постраждали.

Вільнюський окружний суд у березні 2019 року оголосив вирок у цій справі. Суд заочно засудив колишнього міністра оборони СРСР Дмитра Язова до 10 років позбавлення волі, а колишнього офіцера КДБ Михайла Головатова – до 12 років в'язниці за військові злочини та злочини проти людяності.