У Львові на "Марсовому полі" розпочали демонтаж радянської зірки

З ініціативою демонтажу зірки до Львівської міськради звернулися на початку року
Скріншот: Суспільство майбутнього / Telegram

У Львові на "Марсовому полі" розпочали демонтаж радянської зірки із серпом та молотом. Відповідне відео в Telegram опублікував рух "Суспільство майбутнього".

Поблизу радянського меморіалу зібралися небайдужі місцеві жителі та ініціатор знесення пам'ятки Володимир Лисак.

"Радий, що цей символ тоталітаризму буде прибраний із району, де я живу. Сподіваємося, що найближчим часом демонтують ті самі зірки на Пасічній вулиці", – зазначив він.

У коментарі "Укрінформу" представник руху "Суспільство майбутнього" Антон Петрівський розповів, що демонтувати зірку хотіли ще 1991 року.

"Ініціатива по демонтажу цієї радянської зірки була перманентною ще з початку незалежності України. Але вона носила абсолютно не системний характер і відповідно не мала свого логічного продовження. Ми на початку року почали ініціювати демонтаж спочатку в медійному полі, потім у квітні написали звернення в міську раду, і нам відповіли з управління охорони історичного середовища про те, що даний об’єкт буде за рішенням виконкому йти під демонтаж. І ось виконком 8 жовтня прийняв таке рішення, яке сьогодні виконується", – розповів Петрівський.

Контекст:

Зі зверненням до місцевої міськради щодо демонтажу радянської символіки (зірки із серпом та молотом) на "Марсовому полі" з метою "завершити декомунізацію публічного простору Львова" в лютому цього року звернулося ГО "Суспільство майбутнього Львів". У березні документ було зареєстровано, зазначено в повідомленні громадської організації у Facebook 12 травня.

У липні міністерство закордонних справ РФ надіслало ноту до МЗС України у зв'язку із планами демонтувати копію радянського ордена Другої світової війни на "Марсовому полі". У МЗС РФ заявили, що засуджують "узятий українською владою курс на демонтаж пам'ятників радянським солдатам і самої пам'яті про їхній подвиг у боротьбі з фашизмом".

9 квітня 2015 року Верховна Рада ухвалила низку законів про декомунізацію. Ними заборонено радянську символіку та засуджено комуністичний режим. 15 травня 2015 року закони підписав президент України Петро Порошенко, а 21 травня того самого року вони набули чинності. Відповідно до цих законів, має бути перейменовано всі вулиці та населені пункти, назви яких пов'язані з комуністичним режимом, а також демонтовано пам'ятки тоталітарної доби.