Хто сплачуватиме внески для накопичувальної пенсійної системи – працівник чи роботодавець? Відповідь Мінсоцполітики
Про це міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович сказала в ефірі національного телемарафону, запис коментаря пресслужба відомства оприлюднила 24 квітня.
"Законом передбачено: і працівник, і роботодавець. Спочатку – обов'язково – тільки роботодавець. І там йому передбачається можливість оптимізувати за рахунок існуючих податкових платежів і соціальних внесків, щоб це не було додатковим навантаженням. І добровільно на момент старту [системи] має можливість сплачувати сам працівник", – сказала вона, відповідаючи на запитання ведучого.
Жолнович зазначила, що надалі "це буде більш чітко регламентовано".
"Тому що середній внесок, який покривав би всі видатки і... скажімо, зберігав кошти в їхньому необхідному еквіваленті для людини – це щонайменше 7–10% сплати з роботодавця. Сьогодні ми передбачаємо до 3% обов'язкових із роботодавця. Це трохи мало. Очевидно, працівник повинен долучитися, щоб його внесок був оптимальним і потім із цього можна було отримати вигоду", – додала вона.
Міністерка спрогнозувала, що для запуску накопичувальної системи в Україні необхідно щонайменше рік.
Контекст:
2020 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль прогнозував, що до 2035 року пенсіонерів в Україні буде вдвічі більше, ніж працездатного населення, і держава не зможе сплачувати їм пенсії. За даними профільного комітету Ради на квітень 2023 року, третина українців – пенсіонери.
Міністр фінансів України Сергій Марченко говорив 2021-го, що солідарна і накопичувальна пенсійні системи мають діяти в Україні разом і на той момент вели обговорення моделі запуску накопичувального рівня.
За кілька місяців до початку повномасштабної війни РФ проти України, у грудні 2021 року голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомляв, що Верховна Рада у 2022 році ухвалить пакет законопроєктів, що передбачають перехід на накопичувальну пенсійну систему. У листопаді 2022-го Жолнович сказала, що введення обов'язкового накопичувального рівня пенсійної системи планують після закінчення війни.
За словами Шмигаля, введення обов'язкового пенсійного накопичення – один із пріоритетів уряду України у 2023 році.