У поліції в Дніпрі не було ні тактики, ні стратегії. Вони просто били людей – юрист Маляр
Навіть непрофесіонали розуміли, що 9 травня будуть провокації, однак у Дніпрі поліція виявилася до цього непідготовленою, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" юрист, експерт-кримінолог Ганна Маляр.
Провокації, які відбулися 9 травня у низці міст України, не викликають подиву, оскільки країна перебуває у стані гібридної війни, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" юрист, експерт-кримінолог Ганна Маляр.
"Все прогнозовано й очікувано. Україна не перший рік перебуває у стані гібридної війни. Тому нічого дивного у провокаціях і пропагандистських вкиданнях немає. Що стосується безпосередньо 9 травня: абсолютно нормально, коли в суспільстві є різні точки зору. Це та історія, яку багато хто пам'ятає ще з розповідей своїх бабусь і дідусів. Й історія однієї частини України дещо відрізняється від іншої. Відповідно, в суспільстві виникає дискусія. Однак я очікувала, що влада, вчені й інтелігенція будуть працювати над підвищенням рівня культури цієї дискусії. Потрібно домагатися толерантності та примирення всередині суспільства", – зазначила юрист.
За її словами, держава повинна приділяти більше уваги освіті українського суспільства.
"Особисто для мене зрозумілі обставини, що склалися в часи Другої світової війни: Україна потрапила в жорна двох агресорів. Але тим не менше, якби був живий мій дід, який пройшов концтабори, я б його вчора привітала. І навряд чи б якась влада мене зупинила. Тобто нам потрібно зрозуміти, що протистояння в суспільстві як такого немає. Є зв'язок людей зі своїми дідусями, бабусями й батьками. І різати тут по живому не можна. Із суспільством треба працювати красиво й виховувати його", – підкреслила Маляр.
На її думку, влада країни використовує правоохоронні органи насамперед для гарантування власної безпеки.
"Нинішня влада, як і всі попередні, відчуває себе комфортно під захистом правоохоронної системи. І владі, по суті, без різниці, від кого правоохоронці її захищають: від патріотів або від проросійських сил. Говорити, що влада виступає проти патріотів, некоректно. Влада просто виступає сама за себе. Вона захищає себе руками правоохоронних органів, які, зі свого боку, теж не сильно й розбираються, на кого кидаються. Колишні співробітники "Беркута" не будуть покарані за розстріли на Майдані, оскільки такі ж беркутівці виявилися потрібні й новій владі", – заявила юрист.
Вона акцентувала на тому, що поліція Дніпра під час масової бійки 9 травня не мала жодної стратегії дій.
"У Дніпрі поліція виявилася непідготовленою. Адже навіть непрофесіонали розуміли, що 9 травня будуть провокації. Необхідні були спеціально підготовлені переговорники. Рухому колону поліція повинна була захистити так званим живим щитом. Провокації були примітивні: ненормативна лексика, яка заводить чоловіків. У поліції в Дніпрі не було ні тактики, ні стратегії. Вони просто били людей. А мали навіть по очах відрізняти, хто в натовпі провокатор. Серед тих самих тітушок є людина, яка подає сигнал. На відео навіть я її визначила. Але роботи з її нейтралізації не було", – резюмувала Маляр.
У Дніпрі 9 травня під час проходження містом колони Опозиційного блоку сталася масова бійка за участю поліцейських, в якій постраждали ветерани АТО, що вимагали прибрати червоні прапори. Свідки зазначили, що бійку почали не поліцейські, а "молодики спортивної статури", які з помаранчевими відмітками на грудях охороняли агітаційні намети Опозиційного блоку.
Генпрокурор України Юрій Луценко заявив, що під час заворушень у Дніпрі тітушки співпрацювали з поліцією.
Сьогодні вранці міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков підписав наказ про звільнення начальника Головного управління Нацполіції у Дніпропетровській області Ігоря Репешка, начальника міського управління поліції Дніпра Андрія Бідила та їхніх заступників із забезпечення громадської безпеки.