У СБУ заявили, що торгівля фейковими COVID-сертифікатами в Україні стала масштабною, а вартість підробок почала падати

Від початку року правоохоронці відкрили приблизно 900 проваджень через фейкові документи про вакцинацію
Фото: МВС України / Facebook

Торгівля фейковими COVID-сертифікатами в Україні стала масштабним явищем. Про це на брифінгу 4 листопада заявив керівник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк, повідомляє УНІАН.

"З урахуванням масштабу та негативного впливу на імідж України СБУ вживає заходів і відслідковує ці моменти. Це масштабне явище. Цим займається не одна, і не п'ять, і не 10 груп… Злочинці пов’язані як з лікарями, так і з туристичними агенціями, і таких посередників надзвичайно багато. Ми співпрацюємо з кіберполіцією, із Міністерством цифрової трансформації, із МОЗ. Робота постійно ведеться. Але, на жаль, масштабність цього явища така, що недостатньо знешкодити одну, дві, три групи", – сказав Вітюк.

Він зазначив, що розповсюдженню підробок сприяє, зокрема, і відносно несуворе покарання за фальсифікацію документів.

"Це не вбивство, не державна зрада, кримінальна відповідальність не є такою суворою. Стосовно доходів злочинців, то початково ми фіксували ціни навіть у $500 за фальшивий сертифікат, але виник великий попит, виникла пропозиція і зниження ціни. Нещодавно викрита група брала по $50 за фальшивий сертифікат. 50 помножте на 1000 – і маємо їхній прибуток. А є й більші об’єми. Проте, я думаю, якщо робота по виявленню буде продовжуватися і конкретні посадові особи отримають вироки суду, то ситуація покращиться", – резюмував Вітюк.

Контекст:

У МОЗ України повідомляли 16 вересня про підготовку законодавчого акта про посилення відповідальності за підроблення медичних документів.

Кабінет Міністрів України 22 вересня на своєму засіданні підтримав законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу про відповідальність за підроблення документів про щеплення.

1 листопада комітет Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити за основу законопроєкт №6084 щодо встановлення відповідальності за підроблення документів про проведення профілактичних щеплень. Парламент ухвалив його в першому читанні 2 листопада. Зокрема, пропонують ввести штраф за підроблення COVID-сертифікатів від 17 тис. грн до 34 тис. грн або обмеження волі до двох років для тих, хто свідомо використовує підроблені документи.

Згідно з документом, медпрацівники, які вноситимуть неправдиві дані до бази, дістануть штраф до 68 тис. грн або до двох років обмеження волі. Тим, хто виготовлятиме і продаватиме підробки, загрожує штраф до 170 тис. грн або позбавлення волі на строк до трьох років.

1 жовтня МОЗ висунуло вимогу усунути керівництво 15 лікарень через підроблення документів про вакцинацію проти COVID-19.

Від початку року правоохоронці відкрили приблизно 900 проваджень через фейкові документи про вакцинацію, половина з них – за фактами використання громадянами підроблених COVID-сертифікатів, 73 – щодо медичних працівників та 32 – щодо туристичних агентств, повідомив 30 жовтня перший заступник міністра внутрішніх справ України Євгеній Єнін.

У жовтні в Україні зробили понад 4,9 млн щеплень проти COVID-19, що стало місячним рекордом від початку епідемії. Станом на 4 листопада в Україні зробили 18,6 млн щеплень проти коронавірусу, обидві дози вакцини ввели майже 7,7 млн українців.