У Туреччині відбулася церемонія закладення нового корвета для військового флоту України
У Стамбулі 7 вересня відбулася церемонія закладення кіля першого корвета типу ADA для Військово-морських сил України. Про це повідомляє пресслужба ВМС ЗСУ у Facebook.
У церемонії взяла участь делегація Міноборони України на чолі з командувачем ВМС контрадміралом Олексієм Неїжпапою. Він наголосив, що це прикметна подія для України і значний поштовх у розвитку Військово-морських сил.
"Всі домовленості з Турецькою Республікою виконуються вчасно, а деякі з них навіть з випередженням встановлених строків, це ми бачимо на прикладі безпілотних літальних комплексів “Байрактар ТВ-2ˮ, які вже виконують завдання в інтересах нашої країни", – додав він.
За домовленостями, у 2022 році бойовий корабель доправлять в Україну для установлення озброєння і доопрацювання, а вже у 2024 році він увійде до складу ВМС. Планують, що цей корвет типу ADA розпочне виконувати завдання не раніше ніж 2026 року – до цього його випробовуватимуть.
Президент України Володимир Зеленський на початку липня повідомляв, що в Туреччині вже закладено корпус корвета. Як пояснили у Міноборони, корвет будують з 28 квітня цього року, але за турецькими традиціям тільки після побудови частини секцій і корпусу проводять урочисту церемонію закладення кіля корабля.
За інформацією профільного порталу Naval Pages, корвет одержить американські протикорабельні ракети Harpoon, зенітно-ракетний комплекс малої дальності MBDA VL MICA, 76-мм артилерійську установку Leonardo Super Rapid, 35-мм зенітний комплекс Rheinmetall Millennium, 12,7-мм кулеметні установки Aselsan STAMP і 324-мм торпедні апарати з протичовновими торпедами MU90 Impact.
Контекст:
У лютому 2017 року у Міністерстві оборони України анонсували відновлення державної цільової програми зі створення нового українського корвета для ВМС, реалізованої в кооперації із західними постачальниками озброєнь. Згідно з постановою Кабміну від 22 листопада 2017 року, строк дії програми продовжили на сім років, до 2028 року, а також збільшили обсяг фінансування із 16,21 млрд грн до 31,93 млрд грн. Зокрема, у 2018 році з держбюджету мали перерахувати 1361,7 млн грн, у 2019-му – 2743,46 млн грн. У травні 2018 року тодішній командувач ВМС України Ігор Воронченко заявив, що на державну програму зі створення корвета не виділили грошей.
Як пише LIGA.net, у листопаді 2019 року Зеленський заявляв, що протягом дев'яти років Військово-морські сили України одержать чотири корвети проєкту 58250 (серія "Володимир Великий").
14 грудня 2020 року Україна і Туреччина підписали контракт про передання технологій і виробництво корветів та ударних безпілотників для потреб Збройних сил України. Пізніше у грудні 2020 року Державний оборонний концерн Туреччини обрав суднобудівний завод "Океан" для реалізації корветної програми України.
У лютому "Милитарный портал" повідомляв, що на будівництво корвета ВМС України цього року виділили 3,8 млрд грн. За даними порталу, гроші підуть на фінансування будівництва корвета типу Ada, розробленого в Туреччині.