Україна приєдналася до програми NASA "Артеміда" про співпрацю в дослідженні космосу
13 жовтня вісім країн уклали угоду "Артеміда", що визначає низку принципів, якими керуватимуться партнери під час дослідження Місяця, Марсу, комет і астероїдів у XXI столітті. Тепер до неї приєдналася Україна.
Державне космічне агентство України приєдналося до програми NASA "Артеміда" про співпрацю в дослідженні Місяця, Марсу, комет і астероїдів. Про це повідомляє пресслужба агентства.
Отже, Україна стала дев'ятою країною – підписантом домовленостей програми "Артеміда".
Домовленості містять низку принципів, якими керуватимуться держави-підписанти в межах їхньої участі у програмі:
- Мирне дослідження: усі заходи, які проводять за програмою "Артеміда", мають бути з мирною метою.
- Прозорість: підписанти мають діяти прозоро, щоб уникнути непорозумінь і конфліктів.
- Сумісність: нації, які братимуть участь у програмі, прагнутимуть підтримувати сумісність систем для підвищення їхньої безпеки та стабільності.
- Екстрена допомога: підписанти зобов'язуються надавати допомогу особам, які постраждали в межах реалізації програми "Артеміда" в контексті угоди про порятунок.
- Реєстрація космічних об'єктів: будь-яка держава, яка бере участь у програмі, має бути учасницею конвенції про реєстрацію.
- Поширення наукових даних: підписанти зобов'язуються публічно оприлюднити наукову інформацію, отриману в межах реалізації програми.
- Збереження спадщини: підписанти зобов'язуються зберігати космічний спадок.
- Космічні ресурси: видобування та використання космічних ресурсів є ключовим чинником безпечних та стійких досліджень, і підписанти підтверджують, що таку діяльність мають проводити відповідно до космічного договору.
- Деконфліктизація діяльності: підписанти зобов'язуються запобігати шкідливому втручанню і підтримувати принцип належної уваги, як того вимагає космічний договір.
- Орбітальне сміття: підписанти зобов'язуються планувати безпечне захоронення сміття.
"Це важливо для України, тому що ми зможемо реалізувати свої власні проєкти в партнерстві із провідними космічними агентствами світу", – заявив керівник українського агентства Володимир Усов.
Україна має всі науково-технічні можливості та досвід, які дають можливість їй стати одним із вагомих партнерів NASA під час реалізації програми "Артеміда", додали в агентстві.
13 жовтня вісім країн уклали угоду "Артеміда", що визначає низку принципів, якими керуватимуться партнери під час дослідження Місяця у XXI столітті. Документ підписали Австралія, Канада, Італія, Японія, Люксембург, Об'єднані Арабські Емірати, Великобританія та США.