Україна і далі купуватиме ліки проти COVID-19 із недоведеною ефективністю, хоча ВООЗ проти

В Україні COVID-19 підтвердили більше ніж у 1 млн осіб
Фото: depositphotos.com
Всесвітня організація охорони здоров'я написала листа до глави українського МОЗ Максима Степанова, у якому висловила стурбованість закупівлею Україною ліків тоцилізумаб та імуноглобулін для боротьби з коронавірусом. У ВООЗ вважають, що вони мають низьку ефективність. Степанов у відповідь заявив, що довіряє українським лікарям, які використовують ці препарати.

Українське МОЗ і далі купуватиме для лікування COVID-19 препарати імуноглобулін і тоцилізумаб, попри занепокоєність Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо ефективності цих лікарських засобів. Про це на брифінгу 28 грудня заявив міністр охорони здоров'я України Максим Степанов, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

24 грудня глава регіонального Європейського бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я Ганс Клюге написав листа Степанову через виділення 125 млн грн на експериментальні ліки проти коронавірусу тоцилізумаб та імуноглобулін, повідомляло LB.ua.

У листі Клюге висловлює стурбованість через рішення Кабінету Міністрів виділити держкошти на ліки, які мають низький доведений вплив або повну його відсутність на зниження смертності госпіталізованих із коронавірусом пацієнтів.

"ВООЗ хотіла б закликати до дотримання доказових методів і пропонує переглянути наявну в Україні практику призначення експериментальних препаратів для лікування COVID-19", – ідеться в листі.

Степанов, реагуючи на лист ВООЗ, заявив, що ці препарати занесено в національний протокол лікування COVID-19.

"Цей протокол складається найкращими провідними фахівцями нашої країни, які кожного дня лікують українців, хворих на COVID-19, рятують їхні життя", – зауважив він.

Степанов наголосив, що в Україні проводили клінічні випробування імуноглобуліну і вони засвідчили "непоганий результат".

"Я довіряю українським лікарям. Якщо українські спеціалісти, використовуючи це, рятують життя українців, то ми будемо закуповувати і постачати в лікарні ці лікарські засоби для того, щоб вони і далі рятували", – додав міністр.

В Україні дійсно проводили дослідження препарату на основі імуноглобулінів із назвою "Біовен", про що у Facebook повідомляв співвласник компанії-розробника "Біофарма" Костянтин Єфименко. За даними дослідження, препарат у чотири рази – з 23,6% до 6,25% – скорочує летальність у разі критичного перебігу COVID-19, а також зменшує середній час до настання поліпшення з дев'яти до п'яти днів. Однак ефективність "Біовен" перевіряли тільки на 66 пацієнтах.

Як повідомили "Українській правді" в Міністерстві охорони здоров'я, Україна необов'язково буде закуповувати саме "Біовен", може йтися і про інші препарати категорії імуноглобулінів. Водночас журналісти підкреслюють, що ефективність цього класу засобів проти COVID-19 тільки розпочали вивчати.

Що стосується тоцилізумабу, то у світі завершено 10 клінічних випробувань цього препарату. Інфекціоніст Євген Щербина в коментарі "Українській правді" заявив, що тоцилізумаб неефективний щодо зниження летальності, тому "сенс його використання поки невідомий".

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020-го Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.

Станом на ранок 31 грудня в Україні підтвердили 1 055 047 випадків коронавірусу, 18 533 особи померли, 709 993 одужали. Протягом доби госпіталізували 2704 людей.