Україна залучить до транспортування і зберігання вакцини проти коронавірусу приватні логістичні компанії – Радуцький

Радуцький: Наразі у держави немає обладнання та техніки для транспортування вакцин при надто низьких температурах
Фото: ЕРА
Логістична схема, розроблена українською владою, передбачає створення в Києві або безпосередньо поряд із Міжнародним аеропортом "Бориспіль" спеціального центру тривалого зберігання вакцини проти коронавірусу в умовах наднизьких температур. Там буде встановлено холодильники, здатні одночасно зберігати сотні тисяч доз, заявив голова парламентського комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування, нардеп від "Слуги народу" Михайло Радуцький.

Україна залучить приватні логістичні компанії до транспортування і тривалого зберігання вакцини проти COVID-19 у наднизьких температурах. Про це сьогодні на своїй сторінці у Facebook повідомив голова парламентського комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування, нардеп від "Слуги народу" Михайло Радуцький.

"Ми очікуємо на поставку перших партій вакцини вже наприкінці січня – у лютому. А поки що є час вивчити досвід інших країн та підготуватися до початку вакцинації. Ми вже бачимо, що у процесі організації щеплення в інших країнах виникають проблеми з дотриманням температурного режиму", – написав Радуцький.

Він нагадав, що минулого тижня у двох округах німецької Баварії зупинили вакцинацію через труднощі з дотриманням холодного ланцюга під час зберігання вакцини від Pfizer\BioNTech. Препарат має бути у спеціальному холодильному обладнанні, яке підтримує наднизькі температури: від -60 °С до -80 °С. Порушення умов зберігання безпосередньо впливає на ефективність вакцини – якщо її не зберігають у потрібних умовах, то вона втрачає здатність формувати в людини імунну відповідь на вірус.

"Як вибудувати холодний транспортний ланцюг в Україні? Наразі у держави немає обладнання та техніки для транспортування вакцин при надто низьких температурах. У нас є два шляхи – самостійно створювати систему логістики вакцин, які потребують зберігання в температурі від -60 °С до -80 °С, або залучити логістичні компанії, які вже мають необхідне обладнання та досвід. Другий шлях є більш ефективним із точки зору вимог часу та довгострокової перспективи", – зазначив нардеп.

Він сказав, що українська влада розраховує надалі отримувати вакцини з традиційними умовами зберігання, тому капітальні витрати на закупівлю й установлення спеціалізованого обладнання не виправдають себе. Водночас приватні логістичні компанії мають і обладнання, і техніку, і відпрацьовану систему контролю на всіх етапах транспортування.

"Логістична схема, яку ми плануємо, передбачає створення на національному рівні (у Києві або у безпосередній близькості до Міжнародного аеропорту "Бориспіль") спеціального центру тривалого зберігання вакцин у наднизьких температурах, у якому будуть установлені холодильники, що здатні одночасно зберігати сотні тисяч доз. Один холодильник об’ємом 1000 літрів (розрахунково, вміщує 250 тис. доз) уже перебуває в Україні. Ще 20 аналогічних установок можуть бути завезені до країни протягом декількох тижнів. Це дасть нам можливість отримати перші партії вакцини, які вимагають зберігання у наднизьких температурах", – підкреслив Радуцький.

Він додав, що із центру зберігання логістична компанія у спеціальних термобоксах транспортуватиме вакцини по пунктах щеплення в регіонах, де її зможуть зберігати до п'яти днів у звичайному холодильному обладнанні.

Вакцину проти коронавірусу виробництва BioNTech і Pfizer мають зберігати за температури приблизно -70 °С. До кінця року BioNTech і Pfizer планують виготовити 50 млн доз вакцини проти COVID-19. У коментарі агентству dpa співзасновник і гендиректор BioNTech Угур Шахін зазначив, що вакцина BNT162b2, найімовірніше, буде ефективною і проти нового штаму коронавірусу, виявленого у Великобританії та деяких країнах Європи.

BioNTech готується до постачання вакцини після того, як європейський регулятор визнав її безпечною та ефективною. Планують, що найближчими днями препарат буде схвалено для використання у країнах ЄС. До цього вакцину для екстреного використання вже схвалило кілька країн, зокрема Великобританія, Канада, США, Швеція і Бахрейн.

За даними ВООЗ, станом на 22 грудня у світі розробляють 223 потенційні вакцини проти коронавірусу, 61 препарат зараз проходить стадію клінічних випробувань.

В.о. голови Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я Ігор Кузін повідомив, що почати вакцинацію в Україні планують 1 березня 2021 року. Глава МЗС Максим Степанов сказав, що мета міністерства – щоб вакцинацію почали "хоча б із лютого".

МОЗ визначило дев'ять пріоритетних груп населення, яким зроблять щеплення першими, ідеться приблизно про 20 млн громадян, розповідав Степанов. Це медичні працівники, військовослужбовці, соціальні працівники та персонал закладів із догляду, люди віком від 60 років, працівники сфери освіти, співробітники сфери державної безпеки, пенітенціарних установ та установ виконання покарань і люди із хронічними захворюваннями незалежно від віку.

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. За даними американського Університету Джонса Гопкінса, станом на 28 грудня у світі зареєстровано майже 81 млн випадків інфікування коронавірусом, померло понад 1,7 млн пацієнтів із COVID-19.