Україна запропонує доправляти вакцину проти коронавірусу "Мрією", щоб отримати препарат позачергово – Радуцький
Кабінет Міністрів України запропонує компаніям – виробникам вакцини проти коронавірусної інфекції COVID-19 використовувати український літак "Мрія" для транспортування препарату.
Про це народний депутат від "Слуги народу" Михайло Радуцький розповів в ефірі каналу "Україна 24" 25 грудня.
За словами Радуцького, ідеться про компанії Pfizer і BioNTech, а також AstraZeneca.
"Наш найпотужніший літак у світі [можна] обладнати спеціальним обладнанням для підтримання температури -70 °С, і теж прискорити отримання вакцини. Якщо ми будемо доставляти цю вакцину по інших замовленнях, які надходять до компаній-виробників, за це будемо просити, щоб отримати вакцини поза чергою, поза квотою. Це одна з наших пропозицій, яку зараз готує уряд для компаній-виробників", – сказав народний депутат.
Ан-225 "Мрія" розробило київське конструкторське бюро імені Олега Антонова у 1980-х роках, перший політ відбувся 21 грудня 1988 року. Спочатку літак був призначений для транспортування космічних кораблів багаторазового використання та елементів ракетних систем. Однак із 2000-х років його використовують для комерційних перевезень.
"Мрія" є в єдиному екземплярі. Другий схожий літак заклали на підприємстві "Антонов" у Києві, проте його так і не добудували.
Вакцина виробництва Pfizer зберігається за температури від -70° С до -80 °С, Moderna – приблизно -20 °С, AstraZeneca – +2...+8 °С.
Заступник міністра охорони здоров'я, головний санлікар країни Віктор Ляшко повідомляв, що Україна в межах глобальної ініціативи COVAX розраховує безоплатно отримати 8 млн доз вакцини, їх вистачить для вакцинації 4 млн осіб (щеплення одній людині роблять двічі). Перші 5% доз у межах програми COVAX Україна очікує на початку 2021 року.
За словами міністра охорони здоров'я України Максима Степанова, МОЗ також веде переговори про закупівлю вакцини з трьома американськими та однією китайською компанією. Міністр попросив тимчасову повірену у справах США в Києві Крістіну Квін, щоб США розглянули Україну як пріоритетного кандидата на отримання вакцини в режимі тестування і використання в надзвичайних ситуаціях. У межах цієї ініціативи Київ розраховує отримати 6 млн доз вакцини, зазначав він.
В.о. голови Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я Ігор Кузін повідомив, що почати вакцинацію в Україні планують 1 березня 2021 року. За словами Степанова, мета міністерства – щоб вакцинація почалася "хоча б із лютого".
Держбюджет на 2021 рік передбачає 2,6 млрд грн на вакцинацію. Степанов говорив, що потрібно було виділити 15,1 млрд грн.