Українські лікарні почали облік антибіотиків
Із 1 січня 2022 року заклади охорони здоров'я України, які надають стаціонарну медичну допомогу, розпочали облік загального споживання антимікробних препаратів. Про це повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров'я.
Ідеться про 29 лікарських засобів. Облік дасть можливість побачити, скільки антибіотиків (і яких саме) призначають лікарі пацієнтам у стаціонарних відділеннях, та оцінити виправданість таких призначень, забезпечити контроль за внутрішньолікарняними інфекціями та зменшити строк перебування пацієнтів на стаціонарному лікуванні.
Також триває поетапна підготовка до введення відпускання лікарських засобів за електронними рецептами. Із квітня 2022 року заплановано старт відпускання та виписування електронних рецептів на зареєстровані в Україні антибактеріальні (протимікробні) лікарські засоби.
Для отримання цих ліків передбачено наступний алгоритм:
- пацієнт звертається до свого лікаря;
- лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров'я (ЕСЗ);
- також лікар надає пацієнту номер рецепта та інформацію про лікарський засіб;
- далі пацієнту треба звернутися до аптечного закладу, під'єднаного до ЕСЗ, та повідомити номер рецепта;
- фармацевт за цим номером побачить, що саме призначив лікар, і зможе випустити ліки.
Це все – механізми дієвого контролю обігу та відпускання антибіотиків, зазначають у МОЗ. Адже неправильне та надмірне застосування протимікробних препаратів (зокрема антибіотиків) призводить до розвитку широкої резистентності – механізму, що знижує їхню ефективність. Бактерії стають стійкими до деяких ліків, і це поступово ускладнює або унеможливлює протидію інфекціям.
Скільки антимікробних препаратів вживають українці, достеменно невідомо, проте є аналіз трендів. Згідно з ним, 2020 року загальний обсяг усіх продажів та закупівель таких препаратів перевищив 6,4 млрд грн, повідомляє МОЗ. Це на 40% більше, ніж 2018 року. Зросли й обсяги продажу таких препаратів в аптеках: із 3,26 млрд грн 2018 року до 4,36 млрд грн 2020 року.
Щодо антибіотиків "групи резерву" (лікарських засобів "останньої надії", які використовують для лікування тяжких бактеріальних інфекцій, коли інші антибіотики не спрацювали), ситуація також невтішна, зазначає міністерство. Обсяг усіх продажів та закупівель зріс більше ніж утричі: зі 110,89 млн грн 2018 року до 416,45 млн грн 2020 року.