В Україні довіра до національного телемарафону й далі падає − опитування

Станом на початок лютого 2024 року частка тих, хто довіряє телемарафону, впала до 36%
Скріншот: Телеканал Рада / YouTube

Довіра українців до телемарафону "Єдині новини" й далі падає. Станом на лютий інформації з марафону довіряє лише третина опитаних. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, які опублікували 19 лютого.

У грудні 2023 року 43% опитаних довіряли телемарафону, не довіряло – 38%. Станом на початок лютого 2024 року частка тих, хто довіряє, впала до 36%. Натомість до 47% зросла частка тих, хто не довіряє.

Інфографіка: kiis.com.ua

Як підкреслили в КМІС, хоча ті, хто не довіряє президенту України Володимирові Зеленському, значно критичніші до телемарафону, але й серед тих, хто довіряє йому, телемарафону довіряє 48%, не довіряє – 33%.

Інфографіка: kiis.com.ua

Дещо критичніші до телемарафону "Єдині новини" жителі заходу й центру. Водночас фактично в усіх регіонах не більше ніж 40% довіряють йому.

Інфографіка: kiis.com.ua

Дослідження тривало 5–10 лютого. Методом телефонних інтерв'ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів опитали 1202 респондентів віком від 18 років, що проживають у всіх регіонах України (крім АР Крим). До вибірки не додали жителів територій, яких тимчасово не контролювала влада України, а також опитування не проводили із цивільними за кордоном.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,2% − для показників, наближених до 50%, 2,7% − для показників, наближених до 25%, 2,1% − для показників, наближених до 10%, 1,4% − для показників, наближених до 5%.

Соціологи зазначають, що за умов війни, окрім зазначеної формальної похибки, виникає певне систематичне відхилення, але вони вважають, що одержані результати однаково дають змогу досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.

Контекст:

Телемарафон "Єдині новини" запустили 24 лютого 2022 року для інформування населення щодо ситуації в Україні від початку повномасштабного російського вторгнення. Контент для нього виробляють Національна суспільна телерадіокомпанія України, "1+1 медіа", Starlight Media, Inter Media Group, парламентський телеканал "Рада", а також "Ми – Україна".

В опитуванні Центру прав людини ZMINA і Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, яке провели у грудні 2022-го – січні 2023 року, 62% медійників назвали телемарафон однією з форм цензури, а 2/3 переконані, що його потрібно закрити.

Однак радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк у листопаді 2023-го в інтерв'ю "Радіо Свобода" заявив, що в Офісі президента не бачать причин закривати телемарафон.

Опитування Київського міжнародного інституту соціології за грудень 2023 року засвідчило, що довіра українців до телемарафону "Єдині новини" падає. Якщо між травнем 2022 року й жовтнем 2023 року частка тих, хто довіряє, упала із 69% до 48%, то до грудня 2023 року показник був уже 43%.