В Україні питанням закупівлі вакцини проти COVID-19 займаються також спецслужби – Зеленський
Президент України Володимир Зеленський 17 грудня на відеоконференції із головами українських дипломатичних місій заявив про гостру потребу забезпечити Україну ліцензованою вакциною проти коронавірусної інфекції. Про це повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
"Над цим завданням працюють керівництво держави, дипломатичний корпус і співробітники українських спецслужб. Таким шляхом ідуть усі країни світу, так маємо працювати і ми", – заявив президент.
Зеленський, звертаючись до дипломатів, сказав, що інформація про те, у яких країнах, де вже розпочали вакцинацію, є надлишок вакцин, доступна.
"І нам необхідно дістати перші партії вакцини вже на початку наступного року, а саме – у січні. На жаль, ми поки не входимо до переліку пріоритетних 92 країн, які можуть дістати її у січні – лютому, але ми над цим дуже сильно працюємо, тому і вас прошу це робити. Включайтеся, всі контакти, які у нас є, передамо. Від вас залежить цей важливий результат", – додав він.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. Із початку епідемії в Україні зареєстрували 931 751 випадок інфікування коронавірусом, померло 15 996 пацієнтів із COVID-19, одужало 548 356 людей.
За даними ВООЗ, станом на 17 грудня у світі 56 виробників вакцини проти COVID-19 є кандидатами на клінічну оцінку препарату. Доклінічні випробування здійснює 166 компаній. Американська компанія Moderna повідомила, що ефективність її вакцини проти COVID-19 становить 94,1%, а проти важкої форми – 100%. Підсумки випробувань вакцини від американської компанії Pfizer і німецької BioNTech продемонстрували її 95-відсоткову ефективність.
Заступник міністра охорони здоров'я, головний санлікар країни Віктор Ляшко повідомив, що Україна в межах глобальної ініціативи COVAX розраховує безоплатно отримати 8 млн доз вакцини, їх вистачить для вакцинації 4 млн осіб (щеплення одній людині роблять двічі). На перші 5% доз у межах програми COVAX Україна очікує на початку 2021 року.
За словами міністра охорони здоров'я України Максима Степанова, МОЗ також веде перемовини про закупівлю вакцини із трьома американськими та однією китайською компанією. Міністр попросив тимчасову повірену у справах США у Києві Крістіну Квін, щоб США розглянули Україну як пріоритетного кандидата на надання вакцини у режимі тестування та використання у надзвичайних ситуаціях. У межах цієї ініціативи Київ планує дістати 6 млн доз вакцини, зазначав він.
В.о. голови Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я Ігор Кузін повідомив, що розпочати вакцинацію в Україні планують 1 березня 2021 року. За словами Степанова, мета міністерства – щоб вакцинація розпочалася "хоча б із лютого".
МОЗ визначило дев'ять пріоритетних груп населення, яким зроблять щеплення насамперед, йдеться приблизно про 20 млн громадян, розповідав Степанов. Це медичні працівники, військовослужбовці, соціальні працівники та персонал закладів догляду, люди віком від 60 років, працівники сфери освіти, співробітники сфери державної безпеки, пенітенціарних установ та установ виконання покарань, а також люди із хронічними захворюваннями незалежно від віку.