В Україні провели другу трансплантацію нирки дитині від померлого донора

Хлопчику, якому пересадили нирку, 11 років
Фото: Антон Геращенко / Facebook
У ніч на 24 квітня хлопчикові, який перебував у Національній дитячій спеціалізованій лікарні "Охматдит", пересадили нирку померлого донора. Про це у Facebook повідомив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

"Учора вдень у Запоріжжі стало відомо про раптову загибель 42-річної жінки, яка настала внаслідок обширного інсульту. Її чоловік дав згоду подарувати шанс на нормальне життя іншим українцям. [...] За планом трансплантації у передчасно загиблої від обширного інсульту донорки взяли дві нирки і печінку. Одну нирку пересадили на місці в обласній клінічній лікарні, яку заслужено можна вважати другим після Києва центром трансплантації в Україні. Другу нирку було призначено для 11-річного Богданчика, який уже понад два роки жив у клініці "Охматдит", прив'язаний до апарата "штучна нирка", не знаючи радощів дитинства. Це друга трансплантація нирки дитині від померлого донора", – написав заступник глави МВС.

Він розповів, що для термінового перекидання двох бригад трансплантологів із Києва в Запоріжжя і назад залучили літак Ан-26 Національної гвардії України.

"Менше ніж за годину борт заправили і він був готовий до вильоту в Запоріжжя. Раніше трансплантації дітям в Україні робили тільки від їхніх родичів, але це було можливо не завжди через біологічну несумісність. Донорську печінку сьогодні пересадили хірурги-трансплантологи пацієнтові, який без такого пересадження помер би протягом кількох місяців", – розповів Геращенко.

Він уточнив, що операцію з пересадження органу проводили в Національному інституті хірургії та трансплантології імені Шалімова.

"Завдяки мужній громадянській позиції родичів 42-річної жінки, яка передчасно пішла від нас, троє українців дістали шанс на нормальне життя", – підкреслив Геращенко.

Контекст:

В Україні із 2019 року діє закон, який дозволяє трансплантацію органів. У ньому ідеться, що кожен повнолітній громадянин України може погодитися на посмертне донорство або відмовитися від нього. Інформацію про це можуть занести в паспорт або посвідчення водія, також відомості про згоду на посмертне донорство обов'язково занесуть до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації.

За даними Міністерства охорони здоров'я, трансплантацією органів в Україні займаються медзаклади в Києві, Запоріжжі, Харкові, Львові, Дніпрі, Одесі та Ковелі. Водночас у МОЗ зазначали, що медикам бракує донорських органів.

1 січня 2021 року почала роботу Єдина державна інформаційна система трансплантації.

У серпні 2020 року глава МОЗ України Максим Степанов висловив надію, що Україна протягом трьох років здобуде повну трансплантаційну незалежність. 4 січня 2021 року міністр заявив, що у 2021 році в Україні проведуть більше трансплантацій органів і тканин, ніж у 2020-му.