В Україні із 21 жовтня почнуть перевіряти COVID-сертифікати – заступник голови патрульної поліції

Цифрові сертифікати будуть перевіряти за QR-кодами за допомогою спеціального програмного забезпечення
Фото: diia.gov.ua
Українські правоохоронці перевірятимуть документи про вакцинацію в українців із 21 жовтня. Про це повідомив заступник начальника департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький в ефірі каналу "1+1" 18 жовтня.

За словами Білошицького, перевіряти сертифікати будуть не тільки поліцейські, а й співробітники Держпродспоживслужби і центри контролю та профілактики захворювань на місцях.

"Перевірку проводитимуть у місцях великого скупчення людей, де може бути поширення хвороби – під час перевезень, відвідувань закладів, ринків, торгових майданчиків", – сказав він.

Заступник глави департаменту зазначив, що цифрові сертифікати будуть перевіряти за QR-кодами за допомогою спеціального програмного забезпечення.

Паперові свідоцтва про вакцинацію мають містити інформацію про вид щеплення, кількість введених доз, підпис лікаря та печатку закладу охорони здоров'я.

"Якщо ми говоримо про сертифікат, який містить QR-код і може бути перевірений за допомогою системи, то тут підробки практично неможливі, тому що є об'єднання бази, є миттєва перевірка по базах. Якщо ж ми говоримо про паперові посвідчення, тобто випадки, коли їх намагаються підробити, але хочу нагадати, що є вже навіть перші рішення судів про притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які намагалися підробити. Тому за цим теж буде контроль і будуть перевірятися дуже ретельно", – заявив він.

Контекст:

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. Від початку епідемії в Україні підтвердили 2,6 млн випадків коронавірусної інфекції, померло 60,8 тис. пацієнтів.

Із 15 жовтня у "червоній" зоні епіднебезпеки – Херсонська область. Із 18 жовтня в "червону" зону також потрапили Запорізька, Одеська, Донецька та Дніпропетровська області. Обмеження "червоної" зони не будуть діяти, якщо 100% співробітників (організаторів) і відвідувачів (учасників) закладів та заходів будуть повністю вакциновані проти коронавірусу і матимуть "зелений" COVID-сертифікат. Також із 21 жовтня набудуть чинності нові правила перевезення пасажирів між областями. Для міжрегіональних поїздок у громадському транспорті потрібно буде мати або документ про щеплення проти коронавірусу, або негативний результат тестування на COVID-19.

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко припускав 15 вересня, що підроблення COVID-сертифіката в Україні можливе так само, як і звичайного паспорта громадянина. На думку Ляшка, в електронному варіанті це зробити буде неможливо, але "є питання щодо паперових форматів". У відомстві розповіли, куди звертатися, якщо виявили підроблений COVID-сертифікат.

У МОЗ України повідомляли 16 вересня про підготовку законодавчого акта про посилення відповідальності за підроблення медичних документів.

Кабінет Міністрів України 22 вересня на своєму засіданні підтримав законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу щодо відповідальності за підроблення документів про щеплення. Зокрема, пропонують ввести штраф за підроблення COVID-сертифікатів від 17 тис. до 34 тис. грн або обмеження волі до двох років для тих, хто свідомо використовує підроблені документи.

1 жовтня МОЗ України вимагало усунути керівництво 15 лікарень через підроблення документів про вакцинацію проти COVID-19.