В Україні з квітня багато ліків продаватимуть лише за рецептами. Перелік препаратів
До рецептурних препаратів належать антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (зокрема протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші. Перевірити препарат на необхідність отримати рецепт можна за посиланням.
Експертка департаменту охорони здоров'я Львівської ОВА з організації та управління фармацією Неля Бик у коментарі каналу "Еспресо" розповіла, які саме ліки з 1 квітня продаватимуть лише за рецептом.
Знеболювальні та жарознижувальні
Німесил та його аналоги – тільки за е-рецептом. Но-шпа, спазмалгон та анальгін без рецепта можна придбати тільки в упаковці на 10 таблеток, на 100 таблеток або в ампулах – уже з рецептом.
Усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену й далі продаватимуть без рецепта.
Ліки проти кашлю
Більшість популярних сиропів і таблеток від кашлю й далі будуть у вільному доступі: мукалтин, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо.
За рецептом – усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Бик зазначає, що більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, зокрема популярний беродуал.
Гормональні препарати
Усі гормональні препарати відпускатимуть за рецептом, зокрема гормональні контрацептиви. Навіть "екстрений" протизаплідний засіб постинор, який є найефективнішим у першу добу після незахищеного статевого акту.
За е-рецептом продаватимуть і тироксин (L-тироксин або еутирокс).
Рецепт буде потрібен навіть на деякі мазі та креми, які містять гормони, зокрема на момедерм. Водночас феністил усе ще буде у вільному доступі.
Антигістамінні (протиалергічні)
Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: діазолін, лоратадин, супрастин. Проте супрастин в ампулах – лише за рецептом.
Дексаметазон також можна буде придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.
Ліки проти гіпертонії і серцево-судинних захворювань
У цій категорії залишився мінімальний перелік лікарських засобів, які можна придбати без рецепта. Усі популярні засоби для зниження тиску, наприклад, каптоприл, каптопрес, бісопролол – лише за рецептом. Він також знадобиться і для фуросеміду і діакарбу.
Краплі корвалол і валокордин без рецепта можна придбати лише у маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл уже треба рецепт. Без рецепта можна придбати лише маленький флакончик мурашиного спирту, на 100 г треба рецепт.
Люди, які мають проблеми із серцем, часто щодня вживають засоби для розрідження крові. Але тепер їх також можна буде купувати лише малими упаковками. Магнікор або кардіомагніл на 100 таблеток – лише за рецептом.
Як отримати е-рецепт
Для того, щоб отримати рецепт, необхідно прийти на прийом до лікаря. Під час огляду лікар, за потреби, зареєструє пацієнта в електронній системі охорони здоров'я та сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції щодо приймання ліків.
Далі рецепт лікар надсилає пацієнту. Там вказано код, який треба буде назвати фармацевту в аптеці. Використати його можна лише раз.
У разі тривалого лікування за наявності хронічних захворювань або за потреби продовжити лікування чи профілактику повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до сімейного лікаря дистанційно. Для цього у системі попередньо обов'язково має бути зафіксовано перше призначення від лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у смартфоні.
Якщо телефона у пацієнта немає, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам'ятку з деталями призначення, номером і кодом для погашення рецепта в аптеці.
Контекст:
Із 1 серпня 2022 року МОЗ почало вводити електронний рецепт на антибіотики. Така можливість доступна у закладах, які під'єднано до електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ).
Із 1 листопада в Україні ввели електронний рецепт на ліки, які містять наркотичні засоби та психотропні речовини. Такий рецепт дійсний 10 діб.