В Україні із серпня антибіотики продаватимуть за електронним рецептом
В Україні із серпня цього року антибіотики в аптеках продаватимуть за електронним рецептом. Це перший етап упровадження електронного рецепту для всіх рецептурних препаратів у країні, повідомляє Міністерство охорони здоров'я.
Крім того, так МОЗ планує регулювати відпускання антибіотиків і протистояти антибіотикорезистентності, унаслідок якої дедалі більше інфекцій набувають стійкості до медикаментів.
Нововведення запрацює в межах перехідного періоду в медичних установах, які працюють з електронною системою охорони здоров'я (ЕСОЗ). Якщо заклад охорони здоров'я, до якого звертається пацієнт, не під'єднаний до ЕСОЗ, лікар має виписати паперовий рецепт.
Електронний рецепт можна отримати в будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем. Однак необхідною умовою є реєстрація в електронній системі охорони здоров'я. Кожен пацієнт може це зробити, уклавши декларацію із сімейним лікарем або зареєструвавшись у системі на прийомі в будь-якого іншого лікаря. Якщо в людини вже є декларація, то під час наступного візиту до лікаря потрібно переконатися, що всі дані внесено до системи коректно.
"На перехідному періоді пацієнт зможе придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо лише пред'явити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження призначення. Також за рецептом пацієнт буде самостійно ухвалювати рішення про вибір торгової назви препарату, що містить призначену діючу речовину, орієнтуючись на власний бюджет", – прокоментувала заступниця міністра охорони здоров'я Марія Карчевич.
Перехідний період триватиме до кінця року. Протягом цього часу медичні та аптечні установи мають підготуватися до повноцінного переходу на виписування рецептурних лікарських засобів винятково за електронним рецептом, а саме – обрати медичну інформаційну систему та зареєструватися в ЕСОЗ.
Далі планують повноцінний запуск електронного рецепту на антибіотики, рішення про це ухвалюватимуть з урахуванням ситуації у країні.
Контекст:
Як зазначає Всесвітня організація охорони здоров'я, стійкість до антибіотиків є сьогодні однією з найсерйозніших загроз здоров'ю людства, продовольчої безпеки та розвитку.
Стійкість до антибіотиків – природне явище, проте неправильне використання антибіотиків людьми та їх неправильне введення тваринам прискорює цей процес. Усе більше інфекційних захворювань – наприклад, пневмонію, туберкульоз, гонорею та сальмонельоз – стає важче лікувати через зниження ефективності антибіотиків.
Наслідком стійкості до антибіотиків є триваліші госпіталізації, зростання медичних витрат та смертності.
У 2019 році ВООЗ провела опитування, результати якого засвідчили, що 64% людей не вміють правильно використовувати антибіотики: громадяни помилково вважали, що ними можна лікувати застуду і грип.
Також вчені підрахували, що 2019 року стійкі до антибіотиків бактерії вбили понад 1,3 млн людей. Це більше, ніж померло від СНІДу.
В Україні в межах боротьби з поширенням стійкості до антибіотиків із 1 січня цього року зобов'язали лікарні вести облік антибіотиків.