В Україні запроваджують інноваційну методику виявлення туберкульозу. Вона прискорює процедуру в 500 разів
Із січня 2022 року в Україні застосовуватимуть інноваційну методику виявлення стійких форм туберкульозу. Про це повідомляє Центр громадського здоров'я.
Нова методика дає можливість майже в 500 разів швидше діагностувати стійкий до ліків туберкульоз – строк отримання результатів тестування на медикаментозну чутливість до протитуберкульозних препаратів скорочується з 30 днів до 90 хвилин.
У грудні 2021 року в Україну надійшло 500 картриджів для виявлення ДНК мікобактерій туберкульозу із широкою стійкістю до медикаментів. Процедуру виконуватимуть на оновлених, оснащених 10-колірними модулями системах GeneXpert.
Як повідомила Наталія Кампос-Родрігес, лабораторна спеціалістка Центру громадського здоров'я, це інноваційне тестування проводять поза живим організмом. У ньому використовують полімеразну ланцюгову реакцію в реальному часі – цей метод дає можливість кількісно виміряти вміст фрагмента ДНК у пробі.
У ЦГЗ повідомили, що вже провели попередню перевірку нового методу виявлення туберкульозу, розрахували річну потребу в картриджах та оновили алгоритм діагностування захворювання.
Контекст:
Туберкульоз – широко поширене у світі інфекційне захворювання, яке спричиняють різні види мікобактерій. Туберкульоз зазвичай вражає легені, рідше торкаючись інших органів та систем. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом під час розмови, кашлю та чхання хворого.
За даними Кабміну, в Україні від туберкульозу щороку помирає 4 тис. громадян.
У МОЗ зазначали, що 50% населення країни є носіями туберкульозу.
За даними Центру медичної статистики МОЗ України, 2020 року кількість вперше зареєстрованих у країні захворювань на туберкульоз, зокрема його рецидиви, становила 17 593, або 42,2 випадку на 100 тис. населення. Це на 29,8% менше за показник 2019 року (60,1 випадку на 100 тис. населення).
Найскладніша ситуація з поширенням хвороби – в Одесі. Торік у регіоні фіксували 91,8 випадку туберкульозу на 100 тис. населення. Також у трійці "лідерів" Дніпропетровська (63,2) та Херсонська (59,6) області.