В Україні завершився Тиждень Мирних Фонду Ріната Ахметова Актуально

У Маріуполі Фонд відкрив звукову артінсталяцію, яка символізує дорогу додому
Фото: akhmetovfoundation.org

З 19-го до 26 вересня у Вінниці, Харкові, Маріуполі та інших містах Донецької області вже вчетверте відбувся Тиждень Мирних Фонду Ріната Ахметова – низка заходів на підтримку онлайн-музею "Голоси Мирних. Музей Фонду Ріната Ахметова". Цього року головними подіями тижня стали закладання Алей троянд у Вінниці та Харкові, установлення артінсталяції "Додому" в Маріуполі, конкурс есе для школярів і онлайн-проєкт "Один день".

Закладання Алей троянд у Вінниці, Харкові та Маріуполі

Головне завдання Тижня Мирних – привернути увагу української та світової спільноти до долі жителів Донбасу, чиї життя назавжди змінив збройний конфлікт. Як символ розсіяних по всій землі Мирних, Фонд створює алеї з рожевими саджанцями в містах, де живе багато переселенців. Кожна троянда символізує одну історію, яка зберігається в унікальному проєкті Музей "Голоси мирних". Така Алея із 700 троянд з'явилася цього року у Вінниці.

У кожного мирного жителя Донбасу – своя історія боротьби й подолань. Кожна з них повинна бути зібрана й задокументована. Зібрати історії мирних жителів Донбасу й розповісти їх усьому світу – таку мету ставить Фонд Ріната Ахметова. Для збереження цих історій Фонд Ріната Ахметова створив Музей "Голоси мирних". Це унікальний онлайн-музей, завдання якого – об'єктивно й повно задокументувати свідоцтва мирних жителів, постраждалих від збройного конфлікту на Донбасі. Місія музею – зберегти історії сучасного й минулого заради кращого майбутнього. Уже сьогодні Музей Фонду Ріната Ахметова "Голоси мирних" – найбільше в Україні зібрання історій мирних. У музеї вже є понад 2 тис. свідчень, розказаних від першої особи. Завдання Фонду й амбіція музею – створити головний у світі архів історій мирних і зібрати 100 000 свідоцтв протягом найближчих п'яти років.

"Вінниця – одне з міст, де зараз проживає значна кількість переселенців зі сходу країни. Із початку збройного конфлікту на Донбасі Рінат Ахметов урятував життя 3,5 млн людей по обидва боки лінії зіткнення. Це – мільйони доль! Історія кожного гідна окремої розповіді. У кожного мирного жителя Донбасу – своя історія боротьби й подолань. Кожна з них повинна бути вислухана й задокументована. Зібрати історії мирних жителів Донбасу й розповісти їх усьому світу – таку мету ставить Фонд Ріната Ахметова. Для збереження цих свідчень Фонд створив Музей "Голоси мирних", щоб трагедія мирних Донбасу не повторилася більше ніде й ніколи", – розповіла директорка проєктів і програм Фонду Ірина Блажан.

Заступник міського голови Вінниці Микола Форманюк наголосив на важливій ролі таких подій у житті країни й людей.

"Дуже приємно бути учасником такої акції. І я дуже вдячний Фонду Ріната Ахметова за те, що вона проходить у нашому місті. Трагедія не закінчилася, але життя триває. Ми повинні пам'ятати про тих, хто не зміг повернутися додому. І сьогодні завдяки цій акції ми робимо один із найкрасивіших скверів міста ще кращим. Спасибі за це!" – зазначив він.

Фото: akhmetovfoundation.org

У закладенні Алеї троянд також узяли участь переселенці з Донбасу. За їхніми словами, біль пережитої трагедії досі залишається в серцях.

"Хочу подякувати Фонду Ріната Ахметова за те, що він приділяє увагу переселенцям і допомагає їм. Завдяки цій акції кожен житель Вінниці зможе звернути увагу на тих людей, яким довелося зв'язати своє життя із цим містом", – сказала представниця громадської організації "Об'єднання переселенців "Спільна справа" Елеонора Руденко.

Фонд Ріната Ахметова відкрив Алею троянд і в Харкові – 700 кущів троянд висадили в парку Юр'єва.

У заході також узяли участь представники підприємств Харкова – міста, яке стало другим домом для багатьох переселенців. За їхніми словами, такі події – особливі для міста і його жителів.

Фото: akhmetovfoundation.org

"Велике спасибі Фонду Ріната Ахметова та його засновнику за те, що такий захід проходить у нашому місті. Також величезна подяка за увагу до переселенців і ті проєкти, які допомагають пам'ятати й об'єднують нас. Це дуже потрібно і важливо", – зазначила керівниця департаменту з персоналу машинобудівного заводу "Корум Світло шахтаря" Наталія Єрмолаєва.

Усі присутні переселенці змогли розповісти про свою долю для збірки Музею "Голоси мирних". Люди, яких збройний конфлікт позбавив ледь не всього, поділилися своїми враженнями про проєкт та Алею.

"Дуже приємно, що про нас не забувають. Дякую Фонду Ріната Ахметова за постійну допомогу", – сказала багатодітна мати-одиначка, переселенка з Єнакієвого Діана Митракова.

Для дітей відбулися майстер-класи, де вони прикрашали печиво та пряники, кожен охочий зміг нанести на обличчя гарний і яскравий грим.

Встановлення першої аудіоскульптури "Додому"

У Маріуполі Фонд Ріната Ахметова, крім Алеї троянд, також відкрив звукову артінсталяцію авторства сучасного українського художника Віталія Кохана. Аудіоскульпьтура символізує дорогу додому та шлях у краще життя.

Відео: Фонд Ріната Ахметова / YouTube

"Це символічні двері, які відчиняються в бік рідного міста. Композиція обладнана аудіосистемою, завдяки якій кожен охочий може почути історії Мирних жителів Донбасу, які зібрано в музеї", – пояснив Віталій Кохан.

"Більшість цих людей залишилися жити в Маріуполі. Ми не із чуток знаємо про те, яку допомогу новим маріупольцям надає Фонд Ріната Ахметова. Люди, які покинули свій дім, відчувають постійну підтримку. Дякую!" – сказав заступник міського голови Маріуполя Сергій Захаров.

Фото: akhmetovfoundation.org

Старт творчого конкурсу есе "Один день"

15 вересня в межах уроку-анонсу конкурсу творчих есе "Голоси мирних. Один день" у гості до вихованців Олексієво-Дружківської загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів №13 разом із Фондом Ріната Ахметова приїхав амбасадор Фонду, відомий ведучий телеканала "Україна" Ігор Пупков.

"Конкурс творчих есе має на меті підкреслити важливість та значення миру як головної цінності суспільства і приурочений до Міжнародного дня миру, що відзначається щорічно 21 вересня. У 2021 році конкурс творчих есе вперше буде проводитися серед учнів шкіл Донецької, Луганської, Запорізької та Харківської областей", – пояснив Пупков.

Проєкт "Один день" – один із проєктів Музею "Голоси мирних" Фонду Ріната Ахметова, мета якого – зберегти свідчення очевидців про день, коли для них почалася війна. Усе це роблять для того, щоб переосмислити важливість миру, і заради мирного майбутнього країни.

"Найкращі роботи будуть розміщені на порталі музею "Голоси мирних", а переможці конкурсу отримають чудові подарунки від Фонду: ноутбуки, мобільні телефони й набори відеоблогерів. Також цінні призи передбачені для вчителів, які надихнуть учнів на написання есе", – розповіла керівниця проєктів Фонду Ріната Ахметова Оксана Іщук.

Фото: akhmetovfoundation.org

Конкурс проводять у межах Меморандуму про співпрацю між Фондом Ріната Ахметова та Інститутом модернізації змісту освіти Міністерства освіти і науки України.

Директор Інституту модернізації змісту освіти Євген Баженков зазначив, що підписання Меморандуму – знакова подія.

"Це початок співпраці, яка спрямована на залучення дітей до написання есе у зв'язку з Міжнародним днем миру. Сподіваємося, що в подальшому ця ініціатива пошириться по всій країні", – додав Баженков.

"Один день" ‒ один із проєктів музею "Голоси мирних", проєкт про те, як важливо пам'ятати минуле заради кращого майбутнього. Для кожної людини день початку війни свій, особистий, пов'язаний зі спогадами, трагедіями, втратами та усвідомленням того, що так, як раніше, уже не буде ніколи. Це не один день, а десятки й сотні різних днів, які назавжди змінили багато життів", – розповіла директорка проєктів і програм Фонду Ірина Блажан.

Вона нагадала, що завдяки підтримці Ріната Ахметова вижило 5 млн людей. Це унікальний масштаб допомоги однієї людини, який має величезну цінність. Сам же Фонд за весь час роботи став основоположником проривів у багатьох соціальних напрямах. Це стало можливим завдяки рішенню Ріната Ахметова реалізовувати проєкти національного рівня, які мають створити краще майбутнє.

Фото: akhmetovfoundation.org

Узяти участь у конкурсі можуть учні 9–12 класів загальноосвітніх навчальних закладів, які проживають у Донецькій, Луганській, Запорізькій і Харківській областях. Есе має містити не більше ніж 600 слів українською або російською мовами. З умовами та деталями проведення конкурсу учасники можуть ознайомитися за посиланням.

Фонд Ріната Ахметова запрошує приєднатися до онлайн-проєкту #ОдинДень, опублікувавши на своїх сторінках у соцмережах спогади про той день, коли ви усвідомили, що почалася війна. Не забудьте поставити хештег #ОдинДень.