Верховний Суд уперше визнав законним перехід з УПЦ МП у ПЦУ

Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року
Фото: depositphotos.com

Верховний Суд уперше ухвалив рішення про законність виходу релігійної громади з юрисдикції Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) і входження до Православної церкви України (ПЦУ). Про це у Facebook повідомила пресслужба ПЦУ.

23 лютого 2019 року релігійна громада села Сутківці Хмельницької області у зв'язку з утворенням автокефальної Православної церкви України, провела загальні збори, на яких ухвалила рішення перейти з Російської православної церкви в Україні у Православну церкву України.

Настоятель громади не захотів переходити у ПЦУ і звернувся до суду з позовом, у якому вимагав визнати цей перехід незаконним. За результатами розгляду позову в лютому 2020 року було ухвалено рішення на користь настоятеля релігійної громади РПЦ в Україні. Надалі це рішення було залишено без змін і судом апеляційної інстанції.

Однак 6 квітня 2021 року відбулося засідання вже Великої палати Верховного Суду, яка переглядала ці судові рішення в касаційному порядку. За результатами цього перегляду, зазначені судові рішення було скасовано і в задоволенні позову було відмовлено повністю. Велика палата Верховного Суду підтвердила законність рішення релігійної громади Сутківців про перехід у ПЦУ.

Як зауважили у ПЦУ, це перше таке рішення на користь Православної церкви України.

"Рішення ж Великої палати Верховного Суду в обов'язковому порядку повинно враховуватися у спорах, які стосуються переходів православних релігійних громад України з РПЦ в Україні до Православної церкви України, і тим самим уніфікувати підхід судів України в їх вирішенні, захищаючи законні підстави релігійних громад на зміну юрисдикції", – підкреслили у ПЦУ.

Контекст:

Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв Української православної церкви Московського патріархату.

5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.

У диптиху помісних церков, опублікованому на сайті Вселенського патріархату, ПЦУ посідає 15-те місце.

На сьогодні автокефалію Православної церкви України визнали чотири церкви: Константинопольська православна церква, Олександрійська православна церква, Елладська (Грецька) православна церква і Церква Кіпру.

За даними Міністерства культури та інформаційної політики України (.xls), станом на 1 січня 2020 року у ПЦУ було 7097 парафій, у УПЦ МП – 12 410 (новішої статистики поки не опубліковано).

Наприкінці 2020 року в інтерв'ю "Радіо Свобода" Єпіфаній розповів, що після одержання томосу до ПЦУ приєдналося приблизно 600 парафій, які раніше належали до УПЦ МП. Він сказав, що протягом останнього року цей процес "практично припинився, але не повністю", й окремі випадки переходів в областях усе ж відбуваються.