Вітренко про частину постачальників газу в Україні: "Роги та копита"

Вітренко пояснив, чому постачальники відмовилися від контрактів
Фото: ЕРА
Частина постачальників газу в Україні відмовилася від своїх зобов'язань, коли вартість палива зросла. Про це голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко повідомив "Німецькій хвилі" в інтерв'ю, яке опубліковано 20 жовтня.

Розмова на цю тему зайшла після запитання про школи та дитсадки, які залишилися без газу на початку опалювального сезону.

"Вибирали постачальників – комерційних, начебто ж була конкуренція. Потім, коли ціни почали зростати, ці постачальники просто відмовлялися від своїх зобов'язань або не укладали договори за тендерами, які вони вигравали, бо бачили, що вже умови не є привабливими. Новий тендер займав багато часу. І виходить, що є лікарня, школа, дитсадок, які мають гроші. Є і газ. Але просто зробити так, щоб ця лікарня могла укласти контракт, отримати цей газ – от це проблема", – сказав Вітренко.

За його словами, зараз проблеми вирішують в "оперативному порядку".

Голова "Нафтогазу" зазначив, що деякі постачальники газу укладали договори за цінами 20 грн за 1 м&³3;, а потім вирішили: "Якщо у мене є обсяги, то продаємо на ринку дорожче".

"Просто це ненадійні постачальники. Немає гарантій, немає системи, щоб перевіряти їхню фінансову спроможність і надійність. Дуже часто це були "роги та копита". [...] Це буде урок для споживачів", – заявив Вітренко.

Він розповів, що підхід змінюють.

"Установи, які виходили на ринок і купували газ у компаній "роги та копита", зараз будуть мати такі вимоги, щоб тільки надійні постачальники могли брати участь у тендерах. Антимонопольний комітет, який за цим стежить, не буде наступного разу казати, що ці вимоги є надлишковими. Бо важливо, щоб конкуренція була не між "рогами та копитами", а між надійними постачальниками. Тоді це справжня конкуренція, а не імітація", – пояснив Вітренко.

Контекст:

30 вересня на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад підписали меморандум, згідно з яким тарифи на тепло і гарячу воду в Україні цієї зими не зростатимуть і становитимуть 7,4 грн за 1 м&³3; для населення і 13,6 грн за 1 м&³3; для бюджетних установ.

11 жовтня обласні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій оголосили про надзвичайну ситуацію через брак газу. У Полтавській облдержадміністрації пояснили, що рішення, які ухвалили регіональні комісії, дадуть можливість бюджетним установам укладати договори на постачання газу за скороченою процедурою.

Заступник глави Офісу президента України Кирило Тимошенко заявив, що рішення комісій – технічні, вони були необхідні "для подолання технічних моментів із метою прискорення підписання договорів на постачання газу".

Співрозмовники ZN.UA підтвердили цю інформацію. "Якби йшли за стандартною процедурою, то містам треба було б оголошувати тендери та виходити на відкриті торги в системі ProZorro. Однак на цьому ринку б'ються монстри, і могли бути запущені процедури оскарження результатів у судах, і не факт, що всі громади отримали б у результаті пільгові ціни, зафіксовані в меморандумі. Щоб обійти процедури внесення змін у постанови та закони, пішли шляхом надзвичайної ситуації, коли "Нафтогаз Трейдинг" може надати пільгові ціни як постачальник "останньої надії", – пояснило джерело журналістів.

12 жовтня "Нафтогаз" повідомив, що запропонував бюджетним і релігійним організаціям контракти на постачання газу до кінця 2022 року зі фіксованою ціною – 13,7 грн за 1 м&³3; (з урахуванням транспортування та ПДВ – 16,8 грн).

Дефіцит палива спровокував зростання цін на нього. Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1 тис. м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1 тис., а 6 жовтня відновила історичний максимум – понад $1900 за 1 тис. м&³3;. Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.