"Впливає на російських можновладців так, як на чортів свята вода". Кучма у Києві презентувавав книгу "Україна – не Росія. 20 років потому" G photo icon

На обкладинку видання потрапив рятувальник, який знайшов першу версію книги на згарищі у Дніпрі
Фото: Сергій Крилатов / Gordonua.com

20 листопада президент України у 1994–2005 роки Леонід Кучма презентував у Києві нове видання своєї книги "Україна – не Росія" під назвою "Україна – не Росія. 20 років потому", повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН". У книзі переосмислені відносини двох країн після початку повномасштабної агресії РФ проти України у лютому 2022 року. 

Після відкритого вторгнення в Україну Кучму неодноразово запитували, чи не планує він перевидати свою книгу, яка зʼявилася на світ у 2003 році і фактично стала маніфестом національної ідентичності українського народу.

За словами президента, остаточне рішення про друге видання "Україна – не Росія" він ухвалив 14 січня 2023 року, коли ракета російських окупантів влучила у житловий будинок у Дніпрі. Тоді на згарищі рятувальники знайшли частково пошкоджену через пожежу книгу Кучми.

"Там було саме те, що я писав для росіян, коли ще вірив, що з ними можна якось нормально говорити, щось пояснювати їм. І тепер воно згоріло. Все. Саме тоді я прийняв рішення перевидати книгу. Вона тепер не намагається нічого пояснювати чужим. Вона – для українського читача, для своїх. Усі добрі слова про Росію, сказані колись, спалила, випалила сама Росія. Випалила не лише у цій книзі, а й у душі та пам‘яті нашого народу, якого сторіччя історії пов‘язували з Росією", – пояснив під час презентації експрезидент.

На відміну від першого видання книги, у другій немає частин, які були адресовані спеціально для росіян. Також скорочено розділи, які втратили актуальність. Автор додав коментарі до кожного розділу, лишивши незмінним текст 2003 року.

"Починаючи з 2021 року, [президент РФ Володимир] Путін почав регулярно вживати формулу: Україна – це анти-Росія. Думаю, очевидно, звідки вона походить. І очевидно, наскільки глибоко "оригінал" цієї формули зачепив Путіна. А найсвіжіший приклад можна знайти у новітньому російському шкільному підручнику історії, який є просто квінтесенцією брехні та фальшування. Серед інших "перлів" у цьому підручнику розповідається, що ідеї "українства" розробили та просували різноманітні вороги Росії – від австро-угорців до гітлерівців, а "книгою-програмою" цього шкідливого вчення стала – цитую! – "книга з характерною назвою" "Україна – не Росія", і написав її "колишній радянський партійний начальник" Кучма", – сказав Кучма.

Він підкреслив, що не вірить у "маячню" такого підручника.

"Показово, що формула "Україна – не Росія" і досі впливає на російських можновладців так же недобре, як на чортів свята вода. Значить, вона має звучати далі, і звучати голосніше. Україна – не Росія. Аксіома, яку мені прийшлося доводити 20 років тому. Тоді вона була викликом, майже революцією. Сьогодні вона звучить як очевидність, майже банальність. Але я залишив її, як є. Ця формула читається так само як читалася тоді, але тепер означає інше. Україна – не Росія. Тоді це означало – "не те ж саме", не тотожне, а тепер це означає "нічого спільного", абсолютна протилежність", – заявив Кучма.

Книга вийшла у київському видавництві "АДЕФ-Україна". На обкладинці видання – фото рятувальника Ігоря Гетала, що знайшов книгу на згарищі у Дніпрі. Кучма зазначив, що наклад призначено насамперед для сил безпеки та оборони України, найбільших українських бібліотек, університетів, центральних та регіональних органів влади. Пізніше має зʼявитися у вільному доступі електронна версія "Україна – не Росія. 20 років потому".

На презентації побували третій президент України Віктор Ющенко, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов, колишній голова Головного управління військової розвідки Міноборони Ігор Смешко, засновник видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон та інші відомі українці.

Коментуючи закиди Росії про нацистів в Україні, Кучма нагадав у книзі, що у 2013 році до спротиву диктатурі першим закликав Мустафа Найєм з афганським корінням, а легендарну тепер фразу "Доброго вечора, ми з України!" першим сказав у 2022 році кореєць Віталій Кім.

Автор підкреслив, що в Україні "борці з нацизмом" росіяни вбили тисячі людей, які пережили навалу гітлерівців.

"Росія померла разом із залишками своєї свободи думки та совісті, яких не вистачило не те що на суспільний спротив росіян війні, а й навіть на більш-менш помітний протестний рух. [...] Лишилася інша Росія. Розташована поруч. Наїжачена зброєю. Яка нічого не забуде та нічому не навчиться. Яку нам треба буде розуміти та прораховувати, якщо ми не хочемо прорахуватися. Та для початку ми маємо виграти вирішальні битви, викинути окупантів з нашої землі, стати членом НАТО", – ідеться у книзі.