Законопроєкт №8087 щодо захисту інформаційної інфраструктури може створити загрозу для бізнесу – Український союз промисловців і підприємців

УСПП побоюється, що через законопроєкт про кібербезпеку в країні погіршиться бізнес-клімат
Фото: depositphotos.com
Учасники громадських слухань щодо законопроєкту №8087 про посилення кібербезпеки дійшли висновку, що документ потрібно переробити, його не можна ухвалювати в нинішньому вигляді. 7 липня сайт Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) повідомив, що надіслав звернення з вимогою доопрацювати проєкт закону голові Верховної Ради й керівникам парламентських комітетів.

Верховна Рада найближчим часом може розглянути у другому читанні законопроєкт №8087 "Про внесення змін до деяких законів України щодо невідкладних заходів посилення спроможностей із кіберзахисту державних інформаційних ресурсів та об'єктів критичної інформаційної інфраструктури". Напередодні цієї події відбулася дискусія за участю представників IT-бізнесу, держструктур, громадських організацій і юристів. Вони зазначили, що хоч у документі й декларують його фокус на кібербезпеці державного сектору, фактично дія законопроєкту торкнеться й приватного сектору. А це так само може вплинути на бізнес-клімат у країні, знизити її інвестиційну привабливість, повідомили в УСПП.

Основним недоліком проєкту закону учасники громадських слухань назвали значне розширення повноважень Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (Держспецзв'язку), яка може набути безпрецедентно широких повноважень.

"Така ситуація безконтрольності та відсутності обмежуючих механізмів для Держспецзв'язку створює величезні корупційні ризики, створює можливості для блокування діяльності будь-якого бізнесу, тиску на нього, рейдерства", – наголосили в УСПП.

Представники союзу висловили стурбованість нинішньою ситуацією, оскільки "український бізнес усе ще потерпає від утисків з боку силовиків... а законопроєктом №8087 створюється підґрунтя для необмеженого тиску ще одного органу". Ухвалення документа в такому вигляді може також погіршити ситуацію з правами людини в Україні, оскільки є ризик безпідставного розкриття персональних даних користувачів.

За підсумками громадських слухань учасники зійшлися на думці, що законопроєкт №8087 не відповідає сучасним європейським стандартам у сфері кібербезпеки, створює загрози для бізнесу й потребує серйозного доопрацювання. В УСПП наголосили, що надіслали звернення президенту України, голові Верховної Ради, а також головам парламентських комітетів.

Контекст:

Законопроєкт №8087 ухвалили у Верховній Раді за основу 12 січня. Порівняльну таблицю перед другим читанням публікували вже двічі – у квітні й травні.