Зеленський: У Суспільного дуже великий бюджет, але немає контенту для масового глядача
Незважаючи на відчутне фінансування з держбюджету, у суспільного мовника України дуже низький рейтинг серед інших телеканалів, оскільки він не створює контенту для широкої телеаудиторії. Це, зокрема, одна з причин, чому українське телебачення не дивляться за кордоном, заявив президент Володимир Зеленський.
Суспільне телебачення України, яке фінансує держава, має великий бюджет, але невисокий рейтинг, оскільки його не дивиться масовий глядач. Про це на пресконференції в межах форуму "Україна 30" заявив президент України Володимир Зеленський, передає кореспондент "ГОРДОН".
Глава держави відповідав на запитання, чому за кордоном практично ніхто не транслює і не дивиться українське телебачення, а отже, до масової аудиторії не доходить український погляд на актуальні суспільно-політичні події. Зеленський, серед іншого, навів приклад Суспільного, який, на його думку, не виробляє контенту на широку аудиторію.
"Наприклад, у Суспільного каналу дуже великий бюджет. Дуже великий. Знаю, що Суспільне має бути незалежним, має фінансуватися державою, але є питання. Наприклад, у мене є деякі питання. Тому що я як у минулому телевізійник коли дивлюся... Я не про якість ведучих чи редакційну політику, повірте мені. Я говорю про певний контент. Немає контенту для масового глядача", – зазначив Зеленський.
Він підкреслив, що такий телеканал, як Суспільне, який покриває практично всю територію України, має бути цікавим максимальній кількості громадян.
"Нам потрібен контент. Особливо на каналах, які фінансуються державою, у яких велике покриття і цей канал дивиться вся Україна", – сказав Зеленський.
Суспільне – це український суспільний телерадіомовник, який об'єднує найстаріші українські телеканали та радіостанції. Навесні 2014 року ухвалили закон "Про суспільне телебачення і радіомовлення України", він набув чинності і згідно з ним і створили суспільний мовник у його нинішньому вигляді.
Відповідно до закону, держава має фінансувати Суспільне в розмірі не менше ніж 0,2% видатків загального фонду держбюджету України за попередній рік. Цю норму закону неодноразово порушували. 2017 року Суспільне профінансували на 75% від необхідної суми, 2018-го – на 50% (виділили 776,7 млн грн замість 1,54 млрд), 2019-го – на 57% (мовник мав одержати 1,86 млрд грн, але отримав 1,005 млрд).
У відповідь на системне недофінансування з держбюджету було ухвалено рішення змінити модель фінансування Суспільного. Тепер мовник отримує кошти зі спецфонду держбюжету, який поповнюють коштом рентної плати за користування радіочастотним ресурсом держави. Незважаючи на це, ситуація з перманентним недофінансуванням не покращилася. За даними Центру демократії і верховенства права, 2020 року Суспільне отримало 1,7 млрд грн, що становило 85% від необхідної суми.
Як зазначає "Детектор медіа", 2021 року в держбюджеті вперше було передбачено 100-відсоткове фінансування мовника в розмірі 2,2 млрд грн. Однак, зазначає видання, 400 млн із них передбачено у спецфонді, наповнення якого поки під питанням, плюс не створено комісії, яка за нього відповідає.