Зробити щеплення проти коронавірусу і заплатити за нього готові 42% опитаних українців – опитування на замовлення програми "Свобода слова Савіка Шустера"
42,2% українців готові зробити щеплення проти коронавірусу й самі заплатити за нього. Про це свідчать дані дослідження, проведеного на замовлення програми "Свобода слова Савіка Шустера" соціологічною платформою Liberty Report, ідеться в релізі, який є в розпорядженні видання "ГОРДОН".
У дослідженні, проведеному з 11-го до 13 грудня, узяло участь 12 530 осіб. Із тих, хто згоден зробити щеплення, більшість – чоловіки. 26,5% респондентів згодні вакцинуватися, якщо це буде безплатно. 6% українців повідомили, що ще можуть змінити своє рішення.
Третина учасників сказала, що не робитиме щеплення за жодних умов. Основні причини відмови такі: "Боюся, щоб під виглядом вакцини інше що-небудь не ввели. Чуток багато ходить. Ми ж не можемо бути на 100% упевненими в її корисності", "Уже перехворів, це те ж саме, що вакцинація", "Я не довіряю вакцинації в нашій країні", "Вакцина нова, невідомо, як реагуватиме організм надалі".
Що стосується вакцинації дітей, то 58% учасників опитування планують робити їм щеплення. Кожен четвертий респондент категорично проти примусових щеплень дітям. Решта (27%) нейтральна в цьому питанні.
Дані опитування відображають думку всіх користувачів інтернету в Україні віком від 18 років за статтю, віком і типом населеного пункту. Максимальна похибка вибірки – 3,4%.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
За даними ВООЗ станом на 22 грудня, у світі 61 виробник вакцини проти COVID-19 є кандидатом на клінічну оцінку препарату. Доклінічні випробування проводить 172 компанії. Американська компанія Moderna повідомила, що ефективність її вакцини проти COVID-19 становить 94,1%, а проти тяжкої форми коронавірусної інфекції – 100%. Підсумки випробувань вакцини від американської компанії Pfizer і німецької BioNTech продемонстрували її 95-відсоткову ефективність.
Заступник міністра охорони здоров'я, головний санлікар країни Віктор Ляшко повідомив, що Україна в межах глобальної ініціативи COVAX розраховує безплатно отримати 8 млн доз вакцини, їх вистачить для вакцинації 4 млн осіб (щеплення одній людині роблять двічі). Перші 5% доз у межах програми COVAX Україна очікує на початку 2021 року.
За словами міністра охорони здоров'я України Максима Степанова, МОЗ також веде переговори про закупівлю вакцини із трьома американськими й однією китайською компанією. Міністр попросив тимчасову повірену у справах США в Києві Крістіну Квін, щоб США розглянули Україну як пріоритетного кандидата на отримання вакцини в режимі тестування й використання в надзвичайних ситуаціях. У межах цієї ініціативи Київ розраховує отримати 6 млн доз вакцини, зазначав він.
Вакцини проти COVID-19 надійдуть також у продаж, розповідав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, не уточнюючи строків.
В.о. генерального директора Центру громадського здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я України Ігор Кузін повідомив, що розпочати вакцинацію в Україні планують 1 березня 2021 року. За словами Степанова, мета міністерства – щоб вакцинацію розпочали "хоча б із лютого".
МОЗ визначило дев'ять пріоритетних груп населення, яким зроблять щеплення першими, ідеться приблизно про 20 млн громадян, розповідав Степанов. Це медичні працівники, військовослужбовці, соціальні працівники та персонал закладів із догляду, люди віком від 60 років, працівники сфери освіти, співробітники сфери державної безпеки, пенітенціарних установ та установ виконання покарань і люди із хронічними захворюваннями незалежно від віку.
План Міністерства охорони здоров'я з імунізації українців розрахований із січня 2021-го до березня 2022 року. Передбачають, що процес відбуватиметься за чотири етапи, за цей період хочуть охопити вакцинацією 50% населення.