"Те, що я бачу і мені розповідають, – а чи правда це?" Український олімпійський чемпіон не вважає однозначним факт, що Росія – агресор

Абраменко: Я все скептично сприймаю. Не знаю, кому вірити
Фото: ЕРА
Перший олімпійський чемпіон в історії України з фристайлу Олександр Абраменко в інтерв'ю виданню Tribuna.com, яке вийшло 9 листопада, назвав неоднозначною окупацію Росією Криму та агресію РФ на Донбасі.

Він коментував ситуацію з бронзовою призеркою Олімпіади 2020 у Токіо з легкої атлетики Ярославою Магучіх, яка після нагородження обнялася з росіянкою Марією Ласіцкене, котра здобула золото у цій дисципліні.

Сам Абраменко 2018 року був у схожій ситуації – він обгорнув бронзового призера, росіянина Іллю Бурова українським прапором. Українець тоді казав, що це сталося у пориві емоцій.

"Я в шоці від людей. Що говорити? Ніхто не зрозуміє, на жаль. Ми люди з однієї планети. Я не знаю, що нам ділити. Я не розумію, як можна до такого доводити. Зрозуміло, що люди мають різні думки. Просто я за мир у всьому світі", – сказав він у відповідь на запитання про реакцію суспільства на вчинок Магучіх.

Журналіст зазначив, що російська пропаганда може використати такі знімки в інформаційній війні проти України.

"Усе можливо. Але коли тебе переповнюють емоції, думати важко. Ти чиниш так, як відчуваєш. Зрозуміло, що у певній ситуації я ще 10 разів подумаю",  відреагував спортсмен і додав, що якщо на зимовій Олімпіаді в Пекіні знову потрапить на п'єдестал із росіянином, уникати його не буде і повторить вчинок трирічної давнини.

"Так. Ну а як? До цього можна підійти з різного боку. Зрозуміло, що він із країни, яка погано ставиться до нашої країни. І то питань ще дуже багато щодо цього, все життя можна дискутувати", – заявив Абраменко.

Журналіст продовжив розмову запитанням: "Для вас не однозначно, що Росія – агресор, який захопив Крим та розв'язав війну на сході України?"

"Ні, не однозначно. Я не можу уточнювати. Те, що я бачу і мені розповідають, – а чи правда це? Точніше, не так. Мені здається, що це все сплановано. І не лише з нашої чи з їхньої сторони. Є ще третя, четверта сторона, які у цьому зацікавлені", – відповів спортсмен.

Він не зміг назвати "третю" та "четверту" сторони конфлікту.

"Я не знаю, хто там що придумав. Я ж не в тих колах спілкуюся. Може, я помиляюся, але мені так здається. У будь-якому разі страждають лише люди – і з нашого боку, і з їхнього", – додав Абраменко.

Він також розповів, що не дивиться новин і телевізора, а інформацію одержує з YouTube.

"Я не спостерігаю, що за канал. У будь-якому разі вважаю, що там надурити людину дуже важко. Відразу видно, це неправда чи правда. Ти відчуваєш, як людина це подає. А по телевізору незрозуміло, там працюють професіонали. Хоча я не цікавлюся сильно цією ситуацією. Восьмий рік уже не можуть розв'язати питання. Не розумію, що відбувається", – міркував Абраменко, але журналіст йому відповів: "На Донбасі триває війна".

Тоді спортсмен заявив, що йому "у принципі незрозуміло, як можна воювати" та "як можна не домовитися про щось, тим більше із сусідами".

Абраменко сказав, що "не знає правди" про те, що відбувається, і тому йому важко відповідати на запитання. Він хотів би, щоб спорт був поза політикою, а якщо ні – "це розчарування".

На запитання, чи стежить спортсмен за політичною ситуацією у країні, він не відповів, але сказав, що на вибори не ходить.

"Я все скептично сприймаю. Не знаю, кому вірити. Зрозуміло, що коли показують, що коїться в АТО, мене злість бере. Але я адекватна людина. Якщо мене у дворі покусає один собака, я ж не буду потім усіх відстрілювати", – зазначив він.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей,  з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, надані Україною.

За даними уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, за час збройного конфлікту на Донбасі загинуло майже 14 тис. українців, із них 4 тис. – цивільні особи, зокрема 158 дітей.

Після інциденту з Ласіцкене та Магучіх для українських спортсменів створили інструкції, як поводитися на змаганнях.

Абраменко виборов золоту медаль на XXIII зимових Олімпійських іграх у Пхьончхані 2018 року. Він переміг у змаганнях із фристайлу. Це була перша та єдина медаль України на Олімпіаді. Абраменко також став першим чоловіком, котрий виборов золоту медаль на зимових Олімпійських іграх за всю історію незалежної України.

Після перемоги у Пхьончхані тодішній президент Петро Порошенко вручив Абраменку та головному тренеру української збірної із фристайлу Енверу Аблаєву ордени "За заслуги" ІІІ ступеня. Абраменко також отримав сертифікат на квартиру.