Аваков заявив, що головну роль у спільних патрулях на Донбасі відіграватимуть українські поліцейські в повному озброєнні

Аваков: Люди, які причетні до злочинів, які стріляли в наших солдатів, не братимуть участі у спільних патрулях
Фото: ЕРА

Під час реалізації Мінських угод незаконні воєнізовані формування буде розформовано, а тому їхні учасники не зможуть узяти участь у патрулюванні території ОРДЛО, вважає міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

Ідея створення спільних патрулів в окремих районах Донецької та Луганської областей не передбачає участі в них представників збройних угруповань сепаратистів, основна місія в патрулях належатиме Національній поліції України. Про це в ефірі телеканала ICTV 17 лютого сказав міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

"Згідно з Мінськими угодами, перед місцевими виборами всі незаконні формування – органи "влади", "народні міліції" та інше – мають припинити своє існування", – нагадав він.

Саме на період проведення виборів у місцеві органи влади після деокупації пропонують запровадити "модель довіри", випробувану в Хорватії після закінчення активної фази воєнних дій, зазначив Аваков.

"Представники окупованого села чи містечка приєднуються до регулярних українських поліцейських сил і в присутності, наприклад, ОБСЄ протягом перехідного періоду здійснюють контроль правопорядку", – підкреслив міністр.

Глава МВС поскаржився на те, що участь представників ОРДЛО в патрулях перетворилася на "тонке поле для спекуляцій".

"Поліцейські з повним озброєнням будуть головними гравцями на цьому полі. Але поважаючи перехідний період і страхи територіальних громад, ми готові допустити до спільного патрулювання людей, яких делегують ці громади. Люди, які причетні до злочинів, які стріляли в наших солдатів, щось відбирали, вважаю, ніяк не братимуть участі в таких групах. Із досвіду Слов'янська або Краматорська, думаю, що ці люди підуть разом з окупаційними військами", – додав Аваков.

Президент України Володимир Зеленський заявив на "Українському ланчі" в Мюнхені 15 лютого, що Київ погоджується на спільний контроль території ОРДЛО з "представниками тимчасово окупованих територій" та ОБСЄ як умову для проведення місцевих виборів на Донбасі.

Речник президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що Україна має враховувати думку керівництва "невизнаних республік" під час розгляду ідеї створення спільних патрулів. 

Росія почала збройну агресію на сході України у квітні 2014 року, незабаром після анексії Криму. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.

У 2014–2015 роках було підписано Мінські угоди про врегулювання конфлікту на Донбасі. Зокрема, у документі йдеться, що Україна має повернути контроль над неконтрольованою ділянкою кордону з РФ після проведення виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей.

Україна, зі свого боку, наполягає, що вибори мають відбутися після виведення російських військ і найманців та повернення кордону під контроль уряду. 

На зустрічі "Нормандської четвірки" у грудні 2019 року лідери України, Франції, Німеччини і Росії домовилися, що варіанти проведення місцевих виборів в ОРДЛО буде обговорювати тристороння контактна група.