Бєлковський: Думаю, буде ще одна хвиля зачищання керівництва "ДНР" і "ЛНР". Адже вони не збираються реінтегруватися в Україну
Президент РФ Володимир Путін готовий до сценарію замороженого конфлікту на кшталт придністровського на Донбасі. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив російський політолог Станіслав Бєлковський.
Москва, найімовірніше, проведе "зачищання" лідерів бойовиків "ДНР" і "ЛНР", оскільки вони не хочуть реінтегруватися у склад України. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив російський політолог Станіслав Бєлковський.
24 січня президент РФ Володимир Путін призначив колишнього віцепрем'єра РФ Дмитра Козака заступником голови своєї адміністрації. За даними російських ЗМІ, він займатиметься українським напрямом замість радника Путіна Владислава Суркова.
"Козак не прийшов на зміну Суркову. У Козака набагато більше повноважень. Він зайнятий низкою спецпроєктів, одним із яких є реінтеграція окремих районів Донецької та Луганської областей до складу України. А Сурков відповідав за комунікацію з лідерами самопроголошених "ДНР" і "ЛНР", із начальниками збройних формувань. Але говорити їм про реінтеграцію не можна, оскільки вони, як би не залежали від Москви політично, мають власні уявлення. Вони не збираються нікуди реінтегруватися. Тому, думаю, буде ще одна хвиля зачищання керівництва "ДНР" і "ЛНР". Напевно, саме тому [ватажок "ДНР"] Денис Пушилін – основна креатура Суркова – пішов у безстрокову відпустку. І до речі, не варто забувати про [нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора] Медведчука, який ніколи не любив Суркова. Для нього Мінські угоди і взагалі ОРДЛО – це особлива тема. Напевно, Медведчук навіть більше вплинув на відставку Суркова, ніж Козак", – зазначив Бєлковський.
За його словами, Сурков не є впливовим посадовцем.
"Я припускаю, що зовсім Суркова Путін не прибере. Доки указу не підписано, Сурков може залишатися радником президента з невизначеного кола питань. Також він може піти із Кремля і стати віцепрезидентом якоїсь великої корпорації. Наприклад, "Роснефти". Але політичну долю Суркова вирішили ще наприкінці 2011 року. За президентства Дмитра Медведєва він зробив ставку на його другий термін. Але на пост глави держави повернувся Путін, і кар'єру Суркова як кремлівського куратора внутрішньої політики було закінчено. У 2013 році він повернувся у Кремль, на посаду помічника Путіна. Причому істотну роль у цьому зіграв [глава Чечні Рамзан] Кадиров, який тепло ставиться до Суркова. Але дійсно впливовим посадовцем Сурков так більше і не став", – сказав співрозмовник.
Він підкреслив, що багато в чому розвиток ситуації на Донбасі залежить від президента України Володимира Зеленського.
"Зараз треба готувати концепцію "Мінська – 3". Це мають робити всі – і Козак, і Зеленський. Передавання контролю над кордоном має відбутися до виборів в ОРДЛО і надання особливого статусу окремим районам Донецької та Луганської областей. У такому випадку перед передаванням кордону з Росії мають частково зняти санкції. Я не бачу іншого аргументу, який змусив би Путіна піти на такі поступки і змінити порядок дій, перейшовши від "Мінська – 2" до "Мінська – 3". Це вирішуватимуть на перемовинах. Можливо, Путін зустрінеться із президентами США та Франції в Москві 9 травня. І до цієї дати російський президент намагатиметься зробити концептуальний прорив. Але тут багато залежить від України і позиції Зеленського. І якщо прориву не станеться – отже, відкладатимуть. Вони вже давно звикли. До сценарію замороженого конфлікту на кшталт придністровського Путін готовий", – резюмував Бєлковський.
Сурков працює помічником президента Росії з вересня 2013 року. Він був у складі російської делегації на перемовинах у нормандському форматі щодо врегулювання ситуації на Донбасі, які проводили в Парижі 9 грудня 2019 року.
25 січня директор російського Центру політичної кон'юнктури Олексій Чеснаков, якого називають наближеним до Суркова, заявив, що той іде з держслужби "у зв'язку зі зміною курсу на українському напрямі".
Головний редактор "Эха Москвы" Олексій Венедиктов зазначив, що зміна Кремлем куратора українського напряму із Владислава Суркова на колишнього віцепрем'єр-міністра РФ Дмитра Козака може означати, що окупований Донбас повернуть Україні "інфікованим" російськими інтересами.
За словами спікера Кремля Дмитра Пєскова, Сурков поки що продовжує займатися питаннями України.