Данилюк про скасування блокади Донбасу: Вважаю, що такий крок сам по собі нічого не принесе

Данилюк: Не для цього збирається РНБО, щоб робити заяви. Треба дуже ретельно працювати
Фото: rnbo.gov.ua

За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександра Данилюка, щодо питання Донбасу має бути ухвалено тільки комплексне рішення.

Триває підготування засідання Ради національної безпеки і оборони України з питань Донбасу, заявив у інтерв'ю "ВВС Україна", опублікованому 13 серпня, секретар РНБО Олександр Данилюк.

"РНБО по Донбасу готується. Перше засідання РНБО у нас було по енергетиці, рішення вийшло. Стосовно Донбасу, як ви добре розумієте, найпростіше – це зробити ще одну заяву. Але не для цього збирається РНБО, щоб робити заяви. Треба дуже ретельно працювати, щоб вийти на якесь комплексне рішення", – сказав Данилюк.

За його словами, "також треба продумувати, хто буде виконувати це рішення, як це буде реалізовано". Данилюк зазначив, що не хотів би ставити тимчасові межі.

"Там є комплекс заходів. Тому що будь-яка ідея, яку б ми озвучили, вона одна не спрацює. Вона в будь-якому разі буде вимагати комплекс заходів, а також розуміння, чого ми очікуємо і від іншої сторони... Питання про блокаду мені й раніше ставили. Я вважаю, що такий крок сам по собі нічого не принесе. Це ж не блокада, давайте називати речі своїми іменами. Це обмежувальні торговельні заходи, які були запроваджені у відповідь на націоналізацію наших підприємств на неконтрольованій території. Ці підприємства припинили платити податки в центральний бюджет. Тому були причини і було відповідне рішення РНБО", – продовжив Данилюк.

Він зазначив, що, говорячи про скасування обмежувальних заходів, необхідно розуміти, "якими будуть кроки з іншої сторони".

"Тоді можна говорити про комплексне бачення. Різні варіанти можуть розглядатися, зараз я вам говорити про них не буду, тому що будь-які документи, які готуються для розгляду на РНБО, мають гриф. Але будь-яке рішення в правильному комплексі може спрацювати. Окремо саме по собі – ні", – резюмував секретар РНБО.

15 березня 2017 року Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення про тимчасове повне зупинення транспортного сполучення з окупованими територіями Донецької та Луганської областей і переміщення вантажів, крім гуманітарних. Наступного дня тодішній президент України Петро Порошенко ввів указ РНБО в дію "у зв'язку з істотним загостренням безпекової ситуації на Донбасі, а також зі зростанням загроз економічній і енергетичній безпеці України".

5 червня 2019 року спецпредставник Організації з безпеки і співробітництва у Європі в контактній групі Мартін Сайдік сказав, що другий президент і представник України на мінських переговорах Леонід Кучма вніс пропозицію про зняття економічної блокади з окремих районів Донецької та Луганської областей, а представники ОРДЛО підтримали його.

6 червня Кучма заявив, що тристороння контактна група не може ухвалювати рішення про скасування указу президента України про тимчасову заборону переміщення вантажів через лінію розмежування на Донбасі. "Ми чітко заявляємо: рух має бути двостороннім. Якщо під час заборони "націоналізували" всі українські підприємства – так ви спочатку дайте нам відповідь: коли ви збираєтеся їх повертати?" – сказав другий президент.

6 червня Сайдік уточнив, що питання про зняття економічної блокади з не підконтрольних українському уряду територій Донецької та Луганської областей на засіданні тристоронньої контактної групи порушив не Кучма, а представники ОРДЛО.

Генпрокурор України Юрій Луценко заявив, що торгівля з підприємствами, розташованими на тимчасово окупованих територіях, можлива тільки після їх перереєстрації на підконтрольній уряду території України та сплати ними податків до українського бюджету.