Данілов стверджує, що з боку ОРДЛО у спільні патрулі зможуть увійти тільки неозброєні люди
У складі спільних патрулів, які, ймовірно, з'являться на нині окупованих територіях Донецької та Луганської областей, озброєння матимуть тільки українські представники. Про це заявив секретар РНБО України Олексій Данілов.
Представниками тимчасово окупованих територій, із якими ймовірне спільне патрулювання, не будуть члени російських гібридних формувань чи інші озброєні особи. Про це секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив на брифінгу в Києві, передає кореспондент "ГОРДОН".
За словами Данілова, у патрулюванні можуть брати участь представники місцевих громад.
"Мова йде про представників громад, які мешкають на тій території. Це не військові, це не озброєні люди... Якщо хтось вважає, що це будуть люди з автоматами з їхнього боку, то це не відповідає дійсності. Сила буде тільки з боку України", – сказав секретар РНБО.
Контроль за роботою патрулів буде покладено на ОБСЄ або іншу міжнародну структуру, додав він.
Президент України Володимир Зеленський заявив на "Українському ланчі" в Мюнхені 15 лютого, що Київ погоджується на спільний контроль території ОРДЛО із "представниками тимчасово окупованих територій" та ОБСЄ як умову для проведення місцевих виборів на Донбасі.
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков уточнив, що на період проведення виборів у місцеві органи влади після деокупації Донбасу пропонують запровадити "модель довіри", випробувану в Хорватії: "Представники окупованого села чи містечка приєднуються до регулярних українських поліцейських сил і в присутності, наприклад, ОБСЄ протягом перехідного періоду здійснюють контроль правопорядку".
Речник президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що Україна має враховувати думку керівництва "невизнаних республік", розглядаючи ідею створення спільних патрулів.
Росія розпочала збройну агресію на сході України у квітні 2014 року, невдовзі після анексії Криму. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
У 2014–2015 роках було підписано Мінські угоди про врегулювання конфлікту на Донбасі. Серед іншого в документі йдеться про те, що Україна має повернути контроль над неконтрольованою ділянкою кордону із РФ після проведення виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей.
Україна, зі свого боку, наполягає, що вибори мають відбутися після виведення російських військ та найманців і повернення кордону під контроль уряду.
На зустрічі "Нормандської четвірки" у грудні 2019 року лідери України, Франції, Німеччини і Росії домовилися, що варіанти проведення місцевих виборів в ОРДЛО обговорюватиме тристороння контактна група.