Донік: Волонтерам, які реально допомагають армії, нема чого переживати через уведення акредитації
Ініціатива введення акредитації волонтерів пов'язана з намірами Генштабу ЗСУ впорядкувати ситуацію в зоні бойових дій на Донбасі. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив волонтер Роман Донік.
Ініціатива Генштабу ЗСУ ввести акредитацію для волонтерів у зоні операції Об'єднаних сил (ООС) на Донбасі ніяк не позначиться на людях, які реально допомагають українській армії, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" волонтер Роман Донік.
"Я ставлюся до цієї ініціативи спокійно. Ніхто не може мені заборонити допомагати армії. Ми давно контактуємо з командирами батальйонів і бригад. Вони нас завжди зустрінуть, проведуть куди треба. Тобто волонтерам, які реально допомагають армії, нема чого переживати через уведення акредитації. Персональні дані волонтерів у принципі також відомі – вони вказані в податкових реєстрах. Навіть більше, практично всі волонтери мають різні нагороди. У таких випадках у людини завжди беруть ідентифікаційний код, адресу прописки та інші дані. У 2014 році із цим була проблема, оскільки були певні ризики для цих людей. Але тепер лінія фронту стабільна. І про волонтерів усе відомо", – сказав Донік.
За його словами, зараз військовослужбовці персонально відповідають за цивільних осіб, які перебувають на їхніх позиціях у зоні бойових дій.
"Після ухвалення закону про реінтеграцію Донбасу у військових є чітке розуміння, що вони виконують бойове завдання. І перебування сторонньої людини на позиції під час виконання бойового завдання – це кримінал. Саме для військовослужбовців. Наприклад, п'ять місяців тому могли вбити волонтера, і військовим нічого за це не було б. А тепер, якщо таке станеться, будуть дуже серйозні розбірки. І якщо військові не зможуть пояснити, що в них там робив цивільний, – будуть великі проблеми. Тому той самий командир бригади має розуміти, хто перебуває в розташуванні", – зазначив волонтер.
На його думку, ця ініціатива пов'язана з намірами Генштабу впорядкувати ситуацію у зоні бойових дій.
"Дибки встали тільки так звані функціонери нібито від волонтерського руху, які раз на рік приїжджають на Донбас, щоб напиляти фоточок. А також ті, хто заручився підтримкою політичних партій. Ще є низка депутатів, які, по суті, дурницями там займаються. Я, наприклад, акредитацію волонтера одержувати не буду. Поки що там є спірні моменти. Але загалом ця ініціатива – спроба впорядкувати ситуацію", – резюмував Донік.
Начальник управління цивільно-військового співробітництва ЗСУ Олексій Ноздрачов заявив, що Генеральний штаб Збройних сил України має намір увести акредитацію для волонтерів у зоні операції Об'єднаних сил на Донбасі.
За його словами, уже розроблено інструкцію з акредитації волонтерської діяльності в зоні ООС. Її ухвалять після громадського обговорення. Волонтерам, які бажають працювати в зоні бойових дій, необхідно буде надати командуванню ООС персональні дані та пройти перевірку.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. 20 січня 2018 року президент України Петро Порошенко підписав закон "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях", який Верховна Рада ухвалила 18 січня 2018 року. Згідно із законом, антитерористичну операцію на Донбасі змінили на операцію Об'єднаних сил, яка офіційно стартувала 30 квітня.
Зі стартом ООС на Донбасі почав діяти особливий порядок допуску громадян. Він передбачає надання державним органам сектору безпеки й оборони спеціальних повноважень. Також визначено "зони безпеки", прилеглі до району бойових дій, водночас за рішенням командувача Об'єднаних сил можуть створювати райони обмеженого доступу, а також зони, куди заборонено допуск без спеціальної перепустки.