"Готується чергова пастка". Безсмертний опублікував "формулу Штайнмаєра"
У "формулі Штайнмаєра", текст якої опублікував український дипломат, колишній представник України в політичній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Роман Безсмертний, ідеться про проведення місцевих виборів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей під наглядом Організації з безпеки і співробітництва в Європі. За словами Безсмертного, це "вибори за сценарієм Кремля".
Тристороння контактна група (ТКГ) з урегулювання ситуації на Донбасі готує для глав держав нормандського формату документ, який подано як "формулу Штайнмаєра", заявив 1 жовтня у Facebook український дипломат, колишній представник України в політичній підгрупі ТКГ Роман Безсмертний.
"Цей папірець готується від імені ТКГ у Мінську для глав держав нормандського формату й подається як так звана формула Штайнмаєра. Звертаю увагу всіх причетних до процесу на неприпустимість схвалення подібного документа, а тим більше підписання", – написав Безсмертний.
Він опублікував текст цього документа, який має назву "Імплементація "формули Штайнмаєра" в українське законодавство".
"Цей закон набуває чинності о 20.00 за місцевим часом у день голосування на позачергових місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей, які призначено і проведено відповідно до Конституції України і спеціального закону України, що регулює позачергові місцеві вибори у вищевказаних районах. Він діятиме тимчасово до дня публікації підсумкової доповіді місії Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі зі спостереження за виборами, відповідно до встановленої практики БДІПЛ ОБСЄ, про відповідність загалом позачергових місцевих виборів стандартам ОБСЄ та міжнародним стандартам для демократичних виборів, а також українському законодавству, у якому подано відповідь на питання, погоджене в нормандському форматі, затверджене тристоронньою контактною групою і передане Україною в її листі-запрошенні і головуванням ОБСЄ директору БДІПЛ.
Цей закон і далі діятиме постійно в разі, якщо в підсумковій доповіді БДІПЛ ОБСЄ буде зроблено висновок відповідно до встановленої практики БДІПЛ ОБСЄ, що позачергові місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей було проведено загалом відповідно до стандартів ОБСЄ та українського законодавства, з відповіддю на питання, погоджене в нормандському форматі, затверджене тристоронньою контактною групою і передане Україною в її листі-запрошенні й головуванням директору БДІПЛ ОБСЄ", – ідеться в тексті.
Безсмертний зазначив, що "готується чергова пастка". "У жодному разі українська сторона це не може підписувати в Мінську! Не можна це розглядати й у нормандському форматі. Це вибори за сценарієм Кремля. Це вибори заради легітимізації "влади" на окупованій території! Цей папірець не забезпечить мир, не вирішить соціально-гуманітарні проблеми!" – заявив український дипломат.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі проводять у мінському (Україна – Росія – ОБСЄ) і нормандському (Україна – Росія – Німеччина – Франція) форматах. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні. "Формула Штайнмаєра" – це компромісний порядок виконання Комплексу заходів із реалізації Мінських угод. Його названо так за ім'ям дипломата, який його запропонував, – ексглави МЗС Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра.
У серпні 2019 року міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров назвав умовами зустрічі "Нормандської четвірки" розведення сил і засобів у зоні конфлікту, а також необхідність зафіксувати на папері "формулу Штайнмаєра".
Представник РФ у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Борис Гризлов 18 вересня за підсумками переговорів у Мінську заявив про зрив переговорів про розведення сил і засобів у зоні бойових дій на Донбасі. Він зазначив, що українська сторона відмовилася підписувати "формулу Штайнмаєра".
Прессекретарка представника України у тристоронній контактній групі Леоніда Кучми Дарка Оліфер сказала, що українські перемовники не заперечують проти формули по суті, але для її реалізації є низка умов: повне припинення вогню; забезпечення ефективного моніторингу спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на всій території України; виведення з території України збройних формувань іноземних військ і військової техніки; розведення сил і засобів уздовж усієї лінії зіткнення; забезпечення роботи Центральної виборчої комісії України, українських політичних партій, ЗМІ та іноземних спостерігачів; встановлення контролю над не підконтрольною Україні ділянкою російсько-українського кордону й виконання інших пунктів, передбачених українським та міжнародним законодавством та Мінськими угодами.
20 вересня міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що вибори на Донбасі будуть проводити на основі українського закону про вибори, він "не передбачає ніяких "ЛНР" і "ДНР".
Наразі дати нової зустрічі "Нормандської четвірки" не визначено.