Ірина Геращенко: Для реалізації політичного блоку Мінських угод Путін має скасувати свої укази
За словами першого віце-спікера Верховної Ради Ірини Геращенко, президент Росії Володимир Путін готує несприятливий фон для першого діалогу з переможцем президентських виборів в Україні Володимиром Зеленським.
Президент Росії Володимир Путін має скасувати свої укази про визнання виборів в окупованих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) і про визнання "документів" ОРДЛО, заявила 28 квітня у Facebook перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко.
"Путін робить хамські заяви про РФешну паспортизацію всіх українців. Традиційна його КДБшна тактика – піднімати ставки і нагнітати ситуацію, створюючи кризи перед важливими зустрічами. Він готує несприятливий фон для першого діалогу з новообраним президентом [Володимиром Зеленським]. Нічого нового і неочікуваного. ЄС, США, ОБСЄ та інші міжнародні організації мають великі очікування, мовляв, відкриваються нові можливості. Також нічого неочікуваного. Усі усвідомлюють, що [чинний президент Петро] Порошенко і далі гнув би свою лінію у переговорах і з Путіним, і зі світом. Й очікують, що український неофіт може змінити тактику, й, можливо, вдасться досягти бодай якогось прогресу по Донбасу. Усі прагнуть перезагрузки. Це очікувано і не погано. Але є одне але... прагнуть перезагрузки за рахунок України і компромісів виключно з української сторони. Небезпека такого підходу відчутно прозвучала під час спеціальних дебатів у Радбезі ООН, де Росію і Путіна сором‘язливо майже не згадували", – написала Геращенко.
За її словами, Путін навіть у Китаї "виставив претензії Україні щодо політичного блоку Мінських угод".
"Українська відповідь тут має бути чітка й однозначна. Перше. Першочерговим є виконання безпекового блоку Мінських угод. Тільки сталий режим тиші і виведення іноземної зброї і техніки формують необхідні передумови для імплементації інших пунктів. Іноземної – це російської, іншої там немає. Друге. Виконання гуманітарного блоку є надважливим (але в жодному випадку не можна підміняти ключовий, безпековий блок, надважливим гуманітарним. Бо ця риторика і підміна пріоритетів була дуже помітна під час Радбезу ООН). І коли ми говоримо про заручників, то мова йде не лише про незаконно утримуваних на окупованих територіях, а й політв'язнів Кремля в російських тюрмах, долі яких росіяни категорично всі ці роки відмовлялися обговорювати в Мінську", – продовжила перший віце-спікер.
Вона додала, що "особливий біль – зниклі безвісти".
"Росіяни чотири роки категорично відмовляються створити тристоронній механізм із Міжнародним комітетом Червоного Хреста, підштовхуючи до створення групи лише із псевдореспубліками. А це – легітимізація відокремлення Донбасу. Третє. Політичний блок, на якому весь час акцентує Путін. Насправді Україна виконала його. Ми прийняли закон про амністію (під яку, до речі, не підпадають терористи і вбивці, а ось "заблудші" – так), і про особливості місцевого самоврядування. Але ці закони не вступили в силу через РФ і Кремль, які провели на окупованих територіях незаконні вибори у 2014-му і 2018 роках", – заявила Геращенко.
Вона зазначила, що "для реалізації політичного блоку Путін має скасувати свої укази про визнання так званих документів ОРДЛО і так званих результатів так званих виборів".
"Путін має скасувати свої укази про незаконну паспортизацію українців, ОРДЛО мають бути негайно розформовані всі псевдооргани псевдовлади. А будь-які регіональні вибори на Донбасі можуть відбуватися тільки після демілітаризації та з українськими законами. І ключове. Україна має твердо стояти на позиції: жодних прямих переговорів із маріонетковими, створеними РФ режимами, жодної легітимізації псевдореспублік. Виклики дуже серйозні. Компроміси завжди важливі, але точно не за рахунок України. І неможливі за рахунок здачі українських територій і людей... Під час останньої зустрічі в Мінську українська делегація, до речі, наголосила, що попри зміну влади, стратегія України залишиться незмінною – повна деокупація і відновлення територіальної цілісності і суверенітету. Навіть якби хтось хотів щось змінити – українці не дозволять", – підсумувала Геращенко.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
Переговори щодо врегулювання конфлікту ведуть у мінському (Україна – Росія – ОБСЄ) і нормандському (Україна – Росія – Німеччина – Франція) форматах. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.
21 квітня 2019 року в Україні відбувся другий тур виборів президента. Згідно з даними опрацювання 100% електронних протоколів, за Зеленського проголосувало 73,22% виборців, за чинного главу держави Петра Порошенка – 24,45%.
24 квітня 2019 року президент РФ Володимир Путін підписав указ, який спрощує набуття російського громадянства жителями окупованих бойовиками територій Донбасу.
27 квітня Зеленський заявив: "Я б не радив російській владі даремно витрачати час, намагаючись спокусити громадян України паспортами РФ". За його словами, "Україна не відмовиться від своєї місії бути прикладом демократії для пострадянських країн. І частиною цієї місії буде надання захисту, притулку та українського громадянства всім, хто готовий боротися за свободу".