Керрі про анексію Криму: Що треба було зробити – дати війська?
Світ утратив низку можливостей зі стримування Росії, заявив колишній державний секретар США Джон Керрі, коментуючи анексію Криму.
Колишній державний секретар США Джон Керрі назвав непередбачуваною анексію Росією українського Криму у 2014 році. Про це він сказав на 14-й щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES) "Чи став світ новим? І що це означає для України?" 15 вересня в Києві, передає кореспондент "ГОРДОН".
Відповідаючи на запитання колишнього прем'єр-міністра Швеції Карла Більдта, чи можна було уникнути подій у лютому і березні 2014 року, коли Росія анексувала Крим, Керрі сказав: "Ми згодні з тим, що те, що відбулося в Криму, було непередбачувано".
"Це була така дуже відкрита і відверта брехня про "маленьких зелених чоловічків", які бігали без розпізнавальних знаків... Це було дуже зухвало, і це спричинило певні наслідки", – додав колишній держсекретар США.
Водночас, за його словами, світ недостатньо говорив про те, як можна було б успішно протистояти Росії у той час.
"Що потрібно було зробити – дати війська, висадити людей, дати летальну зброю?" – сказав Керрі.
Він підкреслив, що Захід увів санкції проти Росії для її стримування, з'явилися Мінські угоди, нормандський формат. За словами Керрі, він зустрічався в той час у Москві з президентом Росії Володимиром Путіним, де вони обговорювали, що мінський процес повинен просуватися, але з боку РФ не було "адекватної реакції".
"Думаю, ми втратили можливості. І те, що президент Путін зараз висуває ідеї про миротворчі сили ООН... Думаю, потрібно впевнитися, що це не якась пастка", – додав Керрі.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Після анексії Криму, у квітні 2014 року, на сході України почався військовий конфлікт, який триває досі. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частина Донецької і Луганської областей.
Переговори про врегулювання конфлікту відбуваються в тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини і Росії.