Тука: Реакція світової спільноти на заяву про референдум на Донбасі буде вкрай негативною
У світі не було прецедентів, коли на окупованій території проводили референдуми. Про це сказав заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука, коментуючи пропозицію Росії організувати плебісцит на Донбасі.
Будь-яке волевиявлення в окупованих Росією районах Донбасу неможливе, а спроби організувати референдум в умовах окупації наштовхуються на негативну реакцію світової спільноти. Так заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука прокоментував газеті "Факты" повідомлення про ініціативу Росії провести плебісцит в окремих районах Донецької і Луганської областей.
"Думаю, що реакція світової спільноти на таку заяву буде вкрай негативною. Такі безглузді ідеї повністю суперечать не лише Конституції України, але й усій міжнародній практиці. Не буде жодного референдуму. Україна ніколи згоди на це не дасть. Немає у світі прецедентів, коли на окупованій території проводять вибори або референдуми", – сказав Тука.
На його думку, механізму реалізації цього задуму не існує.
"Доти, доки [президент РФ Володимир] Путін не виведе свої війська з Донбасу, доки Україна не відновить суверенітет на тимчасово окупованих територіях, про жодні вибори, референдуми, опитування та інше мови бути не може", – резюмував Тука.
16 липня 2018 року в Гельсінкі відбулася зустріч президента РФ Володимира Путіна і глави Білого дому Дональда Трампа. Після неї Путін заявив, що у нього і в президента США є деякі нові ідеї стосовно способів урегулювання конфлікту в Україні.
За інформацією агентства "Інтерфакс-Україна", Київ попросив офіційних роз'яснень у Вашингтона щодо нібито обговорення на американо-російській зустрічі пропозицій стосовно врегулювання ситуації на Донбасі.
19 липня агентство Bloomberg повідомило, що на зустрічі Путін запропонував Трампу обміркувати ідею проведення референдуму нібито з метою покласти край військовому конфлікту на сході України.
Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко заявила, що Мінські угоди не передбачають можливості організації референдумів на окупованій частині Донбасу.
Політичний директор МЗС України Олексій Макеєв вважає, що Кремль, який висуває ідею референдуму, "відчайдушно намагається узаконити свій злочин у вигляді агресивної окупації Криму і Донбасу".
Сепаратисти в травні 2014 року провели "референдуми" в окремих районах Донецької і Луганської областей, оголосивши про незалежність від України. США і Євросоюз не визнали їх результатів.