Лутковська про верифікацію списків полонених: Було кілька людей, які погодилися на обмін, але здебільшого відмовлялися
Верифікацію списків людей, яких утримують у пенітенціарних установах України і які не хочуть повертатися на окупований Донбас у межах обміну заручниками, провели за 10 днів, заявила уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська.
Кілька осіб, яких утримують у пенітенціарних установах України і які є в списках бойовиків на обмін полоненими, погодилися повернутися на окуповані території, але переважно люди відмовлялися, сказала уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська в інтерв'ю "ЛІГАБізнесІнформ".
"Потрібно було в кожного запитати, чи хоче він, щоб його передали на непідконтрольну територію. Для мене це дуже великий ризик. Тому що інакше Україна буде виглядати як Радянський Союз. Тому ми долучилися до цього процесу. У підсумку провели верифікацію за 10 днів. Це було 8,5 тис. км, які проїхали наші співробітники, співробітники ОБСЄ, СБУ, а також чотири матері з боку так званої "ДНР" і три матері з боку так званої "ЛНР". Ми провели опитування. Було кілька людей, які погодилися на обмін. Але переважно люди відмовлялися. Говорили, що не хочуть. З різних причин: тут родичі, тут немає війни, або строк не дуже великий, або просто бояться повертатися", – зазначила вона.
Лутковська заявила, що для прискорення процесу верифікації списків їх розділили на дві категорії: "Перша – ті, хто під контролем держави, друга – ті, хто державі не підконтрольний". Багато з них були в документах на обмін, але не хочуть повертатися".
Представник України в тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кучма заявив 22 червня, що контактна група домовилася узгодити списки полонених і почати обмін до 5 липня. Він зазначив, що процес верифікації завершений.
23 червня перший віце-спікер Верховної Ради і парламентер у гуманітарній підгрупі в тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко заявила, що кількість заручників яких утримують бойовики, збільшилася до 132. За її словами, обміну до 5 липня чекати не варто.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей.