Марчук про розгляд трибуналом ООН ситуації з Азовським морем: Який аргумент Росії? У договорі немає ні слова про міжнародне морське право

Марчук про ситуацію з Азовським морем: Скрізь пишеться, що спори будуть вирішуватися виключно в результаті переговорів сторін

Фото надав телеканал NewsOne

Із формального погляду трибуналу ООН буде складно ухвалити рішення щодо скарги України на дії Росії в Азовському морі, заявив представник України у підгрупі з безпеки тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі Євген Марчук.

У договорі про спільне використання Азовського моря між Росією та Україною немає положень про міжнародне морське право, заявив журналістам 25 вересня представник України в підгрупі з безпеки тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі, колишній прем'єр-міністр, екс-голова Служби безпеки України та Міністерства оборони, колишній секретар Ради національної безпеки та оборони Євген Марчук. Його брифінг транслював телеканал "112 Україна".

Марчук підкреслив, що в лютому 2018 року Україна подала в Організацію Об'єднаних Націй скаргу на Росію у зв'язку з її діями в Азовському морі, й ООН створила спеціальний трибунал. Однак Росія подала заперечення на розгляд української скарги цим трибуналом, і, згідно зі статутом, тепер трибунал ООН має спершу розглянути заперечення Кремля, на що може піти 12–15 місяців.

"Який головний аргумент Росії, що базується на нашій слабкості? У договорі про спільне використання Азовського моря... немає жодного слова про міжнародне морське право", – заявив Марчук.

Він уточнив, що в українсько-російському договорі Азовське море і Керченську протоку розглядають як внутрішні води двох країн, і на це вказує РФ.

"У преамбулі скрізь пишеться, що спори і різні непорозуміння будуть вирішуватися виключно в результаті переговорів сторін. І ні букви, ні слова, що... в основі вирішення спору може бути міжнародне морське право... Думаю, дуже складно буде трибуналу. Будемо сподіватися, що все буде позитивно для України, але з формальної точки зору тут буде дуже складно", – зазначив Марчук.

У квітні російські прикордонники почали зупиняти судна в Азовському морі. Упродовж чотирьох місяців РФ затримала понад 150 іноземних суден, які прямували в українські порти, повідомив 21 серпня прес-секретар Держприкордонслужби України Олег Слободян.

У Держприкордонслужбі зазначили, що Росія має право оглядати судна в межах договору між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки. Договір 2003 року передбачає, що торгові судна і військові кораблі, а також інші державні судна під прапором РФ чи України, що експлуатують у некомерційних цілях, мають в Азовському морі і Керченській протоці свободу судноплавства. Угоду про розмежування моря лінією держкордону так і не було підписано.

10 липня в українському парламенті зареєстрували проект постанови №8583 "Про звернення Верховної Ради України до президента, міністра оборони щодо договору між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки". Автори постанови запропонували главі держави подати у Верховну Раду проект закону про денонсацію договору між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки.

27 серпня заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль заявила, що денонсація угоди з Росією щодо Азовського моря дасть можливість Кремлю заявити про територіальний спір.

На початку вересня Рада національної безпеки та оборони України затвердила комплекс заходів, спрямованих на захист національних інтересів України у південних регіонах, акваторіях Азовського і Чорного морів.

Голова Держприкордонслужби України Петро Цигикал заявив, що приблизно 270 спецпризначенців відправлять на службу в підрозділи на Азовському і Чорному морях.

У Кабінеті Міністрів України повідомили 16 вересня, що в Бердянську спустили на воду два артилерійські бронекатери Військово-морських сил України. Зазначали, що до кінця 2018 року в Азовському морі планують створення бази ВМС, щоб протистояти агресивним діям РФ у цьому регіоні.

За словами спеціального представника Державного департаменту США з питань України Курта Волкера, США розглядають можливість надання Україні більшої кількості летальної зброї для посилення протиповітряної оборони та оборони морського узбережжя.