Організаторів захоплення луганської СБУ 2014 року звільнили з ініціативи місцевого управління МВС – Парубій
Організаторів захоплення будівлі Служби безпеки України в Луганську 6 квітня 2014 року затримали напередодні, але звільнили, нібито щоб "пом'якшити настрої на вулиці", розповів спікер Верховної Ради Андрій Парубій.
Громадянин Німеччини Олексій Рельке безпосередньо контактував із російськими спецслужбами й виконував їхні доручення під час захоплення будівлі управління Служби безпеки України в Луганській області 6 квітня 2014 року. Про це розповів 6 липня спікер Верховної Ради України Андрій Парубій під час допиту в Старобільському районному суді Луганської області у справі колишнього голови фракції Партії регіонів у парламенті Олександра Єфремова, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
Під час допиту захист Єфремова зазначив, що 5 квітня СБУ спільно з групою "Альфа", яку скерували з Києва, затримала шістьох "особливо небезпечних державних злочинців", серед яких був Рельке. Адвокат назвав також імена ще чотирьох затриманих: Геннадія Моралішвілі, Олексія Карякіна, Андрія Дядюна та Павла Шварьова. Юрист зазначив, що незабаром їх звільнили, і запитав у спікера ВР, чия це була ініціатива.
"За моєю інформацією, це було зроблено з ініціативи обласного управління МВС під приводом "пом'якшення настрою на вулиці". Я вважаю, це було неправильно. Я вважаю ці дії злочинними. Людей, які були організаторами, і які безпосередньо готували захоплення будівлі [СБУ], і, як потім з'ясувалося, відповідні збройні групи, було відпущено на свободу", – розповів Парубій.
Він додав, що всі шестеро осіб контактували з російськими спецслужбами і представляли інтереси РФ.
Адвокат уточнив, що Рельке затримували повторно під час спецоперації, але у вересні 2014 року Генеральна прокуратура України його звільнила.
"Усі обставини захоплення, звільнення мені не відомі. Я можу тільки підтвердити, що Рельке, або, як називали його бойовики, Німець, мав агресивну антиукраїнську позицію, не приховував своїх проросійських настроїв", – відповів Парубій захиснику Єфремова.
Він додав, що контакти Рельке з Москвою підтверджують, що весь сценарій розробила РФ.
"Усі дані перехоплення, які одержували наші спецслужби й наша контррозвідка, свідчили про те, що власне Рельке безпосередньо координували російські спецслужби і що він виконував їхні доручення під час захоплення [СБУ]. Це дає мені підстави стверджувати, що весь сценарій було розписано в Російській Федерації і російськими спецслужбами і через їхніх агентів впливу втілювано в Луганську. На жаль, більша частина місцевої влади повністю підіграла цьому сценарію й у такий спосіб стала його співучасницею, причетною до смерті тисяч українських громадян", – сказав спікер Ради.
Колишній начальник СБУ в Луганській області генерал-майор Олександр Петрулевич розповів виданню "ГОРДОН" у 2016 році, що Рельке був першим командувачем "Армії Південного Сходу", брав безпосередню участь у боях проти сил АТО в Дебальцеві. Карякін був головою парламенту "ЛНР", Дядюн і Шварьов воювали в батальйоні "Витязь", який був перетворений на 4-ту бригаду "ЛНР", а Моралішвілі воював у загоні "Рубіж" угрупування Біднова-"Бетмена".
Єфремова затримали 30 липня 2016 року в аеропорту перед вильотом до Австрії та заарештували наступного дня. Тепер він перебуває під вартою, його підозрюють у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, створенні терористичної організації "ЛНР", а також присвоєнні, розтраті чи заволодінні майном через зловживання службовим становищем.
6 липня суд продовжив допит Парубія, який відбувається в режимі відеоконференції в Подільському районному суді Києва. Напередодні спікер парламенту розповів, що у квітні 2014 року їздив до Луганська на переговори з бойовиками. За його словами, операцію зі звільнення луганського управління СБУ саботували деякі підрозділи МВС.