Петренко: Ми дістали докази, що влада РФ переслідує українців виключно за національною ознакою
Україна подає позов до Європейського суду з прав людини проти РФ за порушення прав українських громадян, заявив міністр юстиції України Павло Петренко.
10 серпня Україна подала до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) позов проти Російської Федерації у зв'язку з переслідуванням Росією українських громадян і домагатиметься звільнення політв'язнів. Про це 13 серпня заявив міністр юстиції України Павло Петренко на прес-конференції в Києві, повідомляє кореспондент "ГОРДОН".
"Мова йде про масове і системне переслідування українських громадян, які потрапляють на територію Російської Федерації. Тих громадян, яких викрали російські спецслужби з території інших країн, і такі в нас факти є... Українські громадяни, яких переслідували і переслідують у Криму, – це кримські татари, українці", – розповів він.
Міністр зазначив, що Україна ухвалила рішення подати безпрецедентний міждержавний позов проти РФ, у якому від ЄСПЛ вимагають зафіксувати масове порушення прав людини, тортури, порушення права на справедливий суд та особисту недоторканність, приватне життя, свободу вираження поглядів. У позові згадано 71 українського політв'язня на території РФ. Міністр зазначив, що список відкритий і його доповнюватимуть.
"Тепер ми перебуваємо в тісній комунікації з адвокатами, рідними [політв'язнів] і правозахисниками, які по крихтах збирають докази... Ми доводимо, що немає жодних ознак правосуддя або правової системи у РФ стосовно українців. Українців, ми проаналізували, і це підтверджено беззаперечною кількістю доказів, фактично переслідують у РФ виключно за національною ознакою, за ознакою віросповідання, якщо це парафіяни Української православної церкви, та за ознакою їхніх політичних або громадянських поглядів", – підкреслив він.
За словами Петренка, Україна зрештою хоче дістати рішення ЄСПЛ, у якому буде констатовано порушення Росією норм міжнародних конвенцій і буде вимога щодо повернення українських політв'язнів.
"Юридичний документ описує масові порушення прав людини на території РФ із конкретними прізвищами причетних до цього російських чиновників, зокрема високопосадовців. І це дає нам аргумент перед нашими міжнародними партнерами щодо введення додаткових персональних санкцій проти керівництва РФ і конкретних причетних до переслідувань чиновників... Ми будемо домагатися, щоб цей позов було визнано пріоритетним", – підсумував він.
1 лютого 2018 року спікер Міністерства закордонних справ Мар'яна Беца повідомила, що, за попередніми розрахунками, у Росії перебуває не менше ніж 22 українських політв'язнів, в окупованому Криму – понад 40.
До цього Україна подала до ЄСПЛ п'ять позовів. Вони стосуються порушень Росією Європейської конвенції з прав людини: ст. 2 (право на життя), ст. 3 (заборона тортур і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження), ст. 5 (право на свободу і безпеку) та ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд).
27 липня заступник міністра юстиції України Іван Ліщина повідомив, що ЄСПЛ об'єднав провадження за позовами України до Росії щодо Криму та Донбасу.
"Замість п'яти справ України проти РФ залишилося три (заяву щодо вивезення дітей із Донбасу до РФ залишили в самостійному провадженні)", – додав він.