Петренко: Сподіваюся, сьогодні Європейський суд із прав людини зобов'яже РФ допустити до Сенцова українського омбудсмена
Україна вимагає звільнення політв'язня Олега Сенцова, заявив український міністр юстиції Павло Петренко.
Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) може своїм рішенням зобов'язати Росію допустити до українського режисера, політв'язня Олега Сенцова українського омбудсмена Людмилу Денісову. Про це повідомив 22 червня у Twitter міністр юстиції України Павло Петренко.
"Сподіваюся, що вже сьогодні Європейський суд із прав людини винесе рішення, яке зафіксує обов'язок РФ допустити до Олега Сенцова нашого омбудсмена. І, звичайно, ми вимагаємо, щоб український режисер був повернутий на територію України!" – написав Петренко.
Сенцова було засуджено у РФ до 20 років позбавлення волі 25 серпня 2015 року. Російський суд визнав його винним у створенні у Криму терористичної спільноти та керівництві нею, спробі придбання вибухових пристроїв і незаконному зберіганні вогнепальної зброї та боєприпасів, двох терористичних актах і підготовці ще одного теракту. Сенцов своєї провини не визнав.
14 травня 2018 року режисер оголосив безстрокове голодування в колонії міста Лабитнангі. Він висунув вимогу звільнити 64 українських політв'язнів, але себе до списку не заніс.
9 червня президент України Петро Порошенко телефоном обговорив із президентом РФ Володимиром Путіним питання українських політв'язнів. Лідери домовилися, що омбудсмени обох країн найближчим часом відвідають ув'язнених громадян.
19 червня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила, що досягнутих напередодні домовленостей з уповноваженим із прав людини РФ Тетяною Москальковою щодо синхронного відвідування Сенцова і керівника "РИА Новости Украина" Кирила Вишинського не виконано.
Цього дня російські діячі мистецтв звернулися до Путіна з проханням помилувати Сенцова. Під зверненням підписалося 12 осіб, зокрема режисери Андрій Звягінцев, Павло Лунгін, Олександр Сокуров, Валерій Тодоровський та Олексій Учитель, журналісти Володимир Познер і Ксенія Собчак, актриса Чулпан Хаматова, художник-мультиплікатор Юрій Норштейн.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що "для помилування передбачено процедуру, яку ініціює сам засуджений".
20 червня генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд повідомив, що готовий подати прохання про помилування Сенцова.
ЄСПЛ надіслав запит російській владі на всю інформацію про стан здоров'я українського політв'язня і запропонував Сенцову припинити голодування. Український режисер відмовився від пропозиції ЄСПЛ припинити голодування.