Питання амністії в рамках особливого статусу Донбасу потрібно обговорити в нормандському форматі – Зеленський
За словами українського президента Володимира Зеленського, усі "червоні лінії" з приводу особливого статусу Донбасу обговорять із громадськістю, перш ніж ставити новий закон на голосування у Верховній Раді.
Питання амністії та особливого статусу Донбасу потрібно обговорити в нормандському форматі, заявив президент України Володимир Зеленський на пресмарафоні 10 жовтня, передає кореспондент "ГОРДОН".
"Який буде новий закон про особливий статус? Там пункти, ці "червоні лінії", ми готові обговорювати із суспільством, журналістами і тільки після цього голосувати у Верховній Раді... Далі з приводу амністії. Ви теж знаєте, що прийнятий цей закон? У тумбочці лежить... Рада [минулого скликання] прийняла цей закон і не передала бувшому президентові на підпис... Ніхто не відповідає на це питання... Тому і це питання повинне обговорюватися в нормандському форматі: що це буде за закон, що це за амністія, кого ми амністуємо, кого не амністуємо, яким чином, хто в цілому повинен розглядатися у форматі амністії. Чи цивільні люди, які працювали вчителями, медиками, а це їх стосується? Мені здається, є категорії людей, яких зовсім не стосується це питання", – заявив Зеленський.
1 жовтня члени тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на сході України і представники окремих районів Донецької та Луганської областей дали письмову згоду на затвердження тексту "формули Штайнмаєра", яка передбачає порядок набуття чинності для декількох пунктів Мінських угод стосовно місцевих виборів в ОРДЛО.
У листі на ім'я спецпредставника ОБСЄ у ТКГ Мартіна Сайдіка, який підписав представник України у тристоронній контактній групі Леонід Кучма, ідеться, що Україна приймає текст формулювання імплементації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство, поширений і погоджений дипломатичними радниками голів держав та урядів України, ФРН, Франції та РФ 11 вересня.
Як заявив президент України Володимир Зеленський, положення "формули Штайнмаєра" полягають у тому, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей почне діяти за умови проведення у цих районах місцевих виборів відповідно до законодавства України і після публікації звіту ОБСЄ щодо виборів відповідно до стандартів організації.
Верховна Рада ухвалила закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у вересні 2014 року (необхідність такого законодавства зафіксовано в Мінських угодах про врегулювання конфлікту на Донбасі). Парламент уже кілька разів продовжував його дію, востаннє – до 31 грудня 2019 року. У ст. 10 цього закону зазначено, що всі його основні положення почнуть діяти тільки після проведення на Донбасі місцевих виборів за українським законодавством із дотриманням міжнародних стандартів. Інші статті закону не діють, зокрема про амністію та недопущення кримінального переслідування учасників подій на Донбасі; про право мовного самовизначення жителів Донбасу і можливості використання російської мови в органах державної влади і місцевого самоврядування.
Новий закон про особливий статус Донбасу поки що не розроблено.