Пономарьов: Якщо Україна піде на компроміси, які будуть прийнятними для обох сторін, питання з Донбасом можна вирішити
Москва готова до "замороженого конфлікту" на Донбасі, але не зацікавлена в цьому й готова до компромісів, таку думку висловив колишній депутат Державної думи РФ, бізнесмен Ілля Пономарьов.
У питанні врегулювання воєнного конфлікту на Донбасі Москва зайняла вичікувальну позицію. Таку думку в інтерв'ю виданню "Обозреватель" висловив колишній депутат Державної думи РФ, бізнесмен Ілля Пономарьов.
"Кремль вважає, що час працює швидше на нього, ніж на [президента України Володимира] Зеленського. У Зеленського падає рейтинг, посилюється опозиція, причому значною мірою солідарними зусиллями всіх його супротивників. Тим самим Кремль каже: "Або ви пом'якшуєте позицію самі, або ми і без вас досягнемо всього, чого хочемо". Ось їхня позиція. І якщо на початку цього року [президент РФ Володимира] Путін, навпаки, поспішав, бо хотів покликати всіх міжнародних лідерів 9 травня до Москви і на тлі успішних переговорів з Україною домовитися про зняття санкцій, то тепер усе навпаки. Лідерів не буде, санкції вже продовжені – отже, можна спокійно, не поспішаючи, тиснути на Україну, чим там, власне, і займаються. Тому вони й зайняли жорсткішу позицію, ніж була раніше", – вважає Пономарьов.
На його думку, щодо Донбасу стратегія Кремля змінилася.
"Парад Перемоги Путін розміняв на поправки до конституції. Він спрямував їхній ефект не на міжнародну аудиторію, а на суто внутрішньоросійську, щоб зібрати побільше голосів на референдумі щодо поправок. Тому дедлайн стосовно завершення переговорів щодо України зник, а зустрічі в Берліні закінчилися нічим. Москва обстоює точку зору, що тепер нехай Україна хвилюється і поспішає, а ми займемо вичікувальну позицію", – підкреслив бізнесмен.
Він висловив думку, що війну зараз хочуть закінчити обидві сторони – і Україна, і Росія. Водночас в обох країнах є сили, які цього не хочуть і для яких війна є змістом та джерелом існування.
"У Росії ці сили задавити легше, хоч вони й намагаються торпедувати мирний процес, але Путін усе-таки може закликати своїх міньйонів угамуватися. В Україні складніше, що, власне, дуже сильно гальмує процес. Путін бачить, що Зеленський не повністю контролює ситуацію. Російський президент таку слабкість не поважає, і домовлятися, коли твій партнер неспроможний "відповісти за базар", – це для Кремля є дивним... Зеленський прийшов до влади, отримавши величезний мандат довіри: 70%, монобільшість тощо. І що, в такій ситуації він не може одноосібно ухвалювати рішення? Зрозуміло, що для Путіна це виглядає вкрай дивно. Я можу сказати, що навіть для мене це виглядає трохи дивно. Тобто в деяких питаннях можна бути й жорсткішим", – додав Пономарьов.
Відповідаючи на запитання журналіста, як довго може тривати війна на Донбасі, колишній депутат підкреслив, що путінська Росія може скільки завгодно утримувати окуповані території, проте в Кремлі все ж втомилися від санкцій.
"Так, ігнорувати санкції можна, вони не смертельні, у Росії багато внутрішніх ресурсів, але вирішити проблему все ж таки хотілося б. Якщо Україна піде на якісь компроміси, які будуть прийнятними для обох сторін, питання з Донбасом вирішити можна. Москва готова йти на "заморожений конфлікт", але не зацікавлена в цьому й готова до розміну", – вважає Пономарьов.
Головними спірними питаннями у переговорах із РФ він назвав російську мову, особливий статус Донбасу й амністію.
2014 року, відразу після анексії Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі проводять у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії. На переговорах у Мінську присутні представники бойовиків "ДНР" і "ЛНР".