Правозахисниця Томак: Не впевнена, що Росія відреагує на прохання своїх громадян повернути їх з України на батьківщину
Звернення 22 росіян до президента Росії Володимира Путіна із проханням повернути їх на територію РФ шляхом обміну на українських політв'язнів – це додатковий тиск на главу російської держави. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловила правозахисниця Марія Томак.
Влада РФ навряд чи відреагує на прохання затриманих в Україні російських громадян повернути їх на батьківщину. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловила правозахисниця Марія Томак.
"Варіанти розвитку подій тут можуть бути найрізноманітнішими. Насамперед, потрібно сказати, що Україна давно мала подбати про те, щоб такі звернення з'явилися. Дуже шкода, що це відбувається із таким запізненням. Причому не всі росіяни, яких наша сторона готова обміняти на українців, хочуть повертатися у РФ. Водночас я не впевнена, що Росія взагалі хоч якось відреагує на прохання своїх громадян повернути їх на батьківщину. Але як би там не було, поява цих заяв в інформаційному просторі вкрай важлива. Це додатковий тиск [на президента РФ Володимира] Путіна – його власні громадяни просять про допомогу. Водночас ми розуміємо, що російські федеральні телеканали розповідати про ці звернення своїм глядачам не будуть", – підкреслила правозахисниця.
Вона вважає, що, зібравши звернення росіян до Путіна, українська сторона продемонструвала нові підходи до питання звільнення своїх політв'язнів у РФ.
"Також цікаво, як у Мінську на ці звернення росіян відреагує делегація із РФ. Хоча очевидно, що без рішення однієї відомої особи жодні заяви не спрацюють. Із нашого боку, ці звернення – прояв хоч якогось креативу і нових підходів. Російська сторона зі свого боку дала зрозуміти, чого вона бажає. Наприклад, вона хоче, щоб [український режисер Олег] Сенцов особисто попросив її про звільнення. Хоча російські закони цього не передбачають. Можливо, справа тут навіть не в санкціях, а в приниженому самолюбстві одного президента. Але потрібно розуміти: справа Сенцова – це не тільки питання конкретного політв'язня, фактично це справа про окупацію Криму і спробу її легітимізації. Якщо він визнає свою провину, це нібито виправдовує дії Росії: мовляв, дивіться, це "правосек", він готував теракти!" – сказала Томак.
Загалом 22 росіян уже написали Путіну лист із проханням обміняти їх на українців, засуджених у Росії. Такі заяви раніше подали громадянин РФ Олексій Седіков, який відбуває покарання у Бучанській колонії, Олександр Саттаров і Фарух Камалов, які перебувають у Лук'янівському СІЗО Києва, В'ячеслав Висоцький (ДУ "Черкаська виправна колонія №62"), Валерій Іванов та Олександр Валехідіс (ДУ "Дрогобицька виправна колонія №40"), Владислав Гречин (ДУ "Одеська установа виконання покарань №21"), Віктор Агєєв (ДУ "Роменська виправна колонія №56"), Олег Доронін (ДУ "Городищенська виправна колонія №96"), Денис Сидоров і Євген Шаталов (ДУ "Житомирська установа виконання покарань №8"), Руслан Гаджиєв, Ігор Кімаковський (ДУ "Бахмутське установа виконання покарань №6"), Євген Мефьодов (ДУ "Миколаївський слідчий ізолятор"), Павло Чорних (ДУ "Маріупольський ізолятор"), Анатолій Бусигін, Шибаєв Олексій, Сергій Єгоров, Ольга Коваліс, Василь Кусакін (ДУ "Дніпровське установа виконання покарань №4"), Мурат Джимієв (ДУ "Київський слідчий ізолятор") і Валерій Грат (ДУ "Дніпровська установа виконання покарань №4").
У липні перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко озвучила список із 36 росіян, яких Київ готовий обміняти на ув'язнених у РФ громадян України. У ньому є і ці 22 особи, які звернулися до Путіна.
16 серпня журналіст Ольга Решетилова повідомила, що двоє із 36 росіян, заявлених українською стороною на обмін, відмовилися брати участь у процесі.